13 Ocak 2010 00:00

Darbe kurbanları anısına müze açıldı

ŞİLİ’de, Augusto Pinochet diktatörlüğü sırasında ölen, kaybolan ve işkence gören on binlerce kişinin anısına “Hatıra Müzesi” açıldı.

Paylaş

ŞİLİ’de, Augusto Pinochet diktatörlüğü sırasında ölen, kaybolan ve işkence gören on binlerce kişinin anısına “Hatıra Müzesi” açıldı. 1973-1990 yılları arasındaki askeri rejim sırasında kendisi de tutuklanan ve işkence gören Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, açılışta yaptığı konuşmada müzenin, “Ülkenin böyle bir trajediyi bir daha asla yaşamak istememesinin güçlü bir işareti olduğunu” söyledi. Başkent Santiago’daki Hatıra ve İnsan Hakları Müzesi 22 milyon dolara mal oldu.
Müzede belgeler, mahkumların mektupları, kişisel eşyaları ve yaptıkları sanatsal çalışmaların yanı sıra askeri rejim döneminde kaybolan 1197 kişinin fotoğraflarını ihtiva eden 40 bin kadar parça bulunuyor. Müzede ayrıca, kurbanlara elektrik verilmeden önce bağlandıkları küçük metal yatak gibi eşyalar da sergileniyor.
3 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ
Şili’de askeri diktatörlük döneminde kayıplar dahil 3 bin 197 kişinin öldüğü, 30 bin kişinin hapsedildiği, bunlardan birçoğunun işkence gördüğü belirtiliyor. Diktatörlük döneminde işlenen suçlarla ilgili ordudan ve sivillerden 769 kişi hakkında dava açıldı, bunlardan 276’sı mahkum oldu. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

BASIN TURU

SONRAKİ HABER

Dolar/TL kuru saniyeler içerisinde 6,39’a çıkıp geriledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa