14 Ocak 2010 00:00

Unakıtan’lara büyük teşvik

ESKİ Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının şirketi olan A.B. Gıda, yeni teşvik sistemini sevdi.

Paylaş

ESKİ Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının şirketi olan A.B. Gıda, yeni teşvik sistemini sevdi. Ağustos ayında 1 milyon 410 bin TL’lik tevsi yatırımı teşvike bağlanan A.B. Gıda’nın, kasım ayında ise 15 milyon 600 bin TL’lik sabit sermaye yatırımı teşvik kapsamına alındı.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye sanayisinin en büyük 500 kuruluşu listesinde en dikkat çeken performansı Kemal Unakıtan’ın oğlu tarafından yönetilen ve ortakları arasında eşinin ve kızlarının olduğu A.B. Gıda Sanayi Ticaret AŞ gerçekleştirmişti. 2005 yılında ikinci 500’de adı bile olmayan A.B Gıda, son açıklanan ilk 500 sanayi kuruluşu içinde kendine yer bulmuştu.
Kurulduğunda iki tavuk kümesi bir de soğuk hava deposu olan A.B. Gıda’nın muazzam gelişiminin ardında böylesi teşvik ve destek hikayeleri yatıyor.
Balıkesir’de 3 fabrikası bulunan A.B. Gıda, teşvike bağlanan tevsi yatırımıyla yılda 17 bin 600 ton çiftlik hayvanları için hazır yem üretecek. A.B. Gıda, teşvike bağlanan bu yatırımıyla sadece 20 kişi istihdam edecek.
Yatırım teşviki kapsamında öngörülen teşvik unsurları KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi, yatırım yeri tahsisi, vergi indirimi oldu. A.B. Gıda’nın yatırım teşvikine bağlanan tevsi yatırımı, yılda 17 bin 600 ton çiftlik hayvanları için hazır yem üretimi ile 2 milyon 664 bin 544 adet/dönem tavuk üretimini kapsıyor.
TEŞVİKLE İHYA OLMUŞTU
Şirket büyük atılımlarını teşviklerle gerçekleştirdi. 2005 yılında A.B. Gıda, Bandırma’da 2.5 milyon TL’lik yatırım için Hazine’den teşvik belgesi aldı ve KDV istisnası ile gelir vergisinden muafiyet kazandı. Zaten şirket de en büyük atılımını bu yatırım sayesinde yaptı. Yılda 60 bin fosforik asit işlenmeye başladı. Food Grade Fosforik Asit Tesisi Türkiye’de bir ilk oldu. Fosforik asit rafinasyonu ile gıdada kullanılabilir fosforik asit üretimine de geçildi. Özellikle kanatlı hayvanlara yönelik yem sanayiinde kalsiyum ve fosfor kaynağı olarak kullanılan maddeler üretildi. Şirket, yıllık 72 bin ton üretim kapasitesi ile yurtiçinde liderliğe oynadı ve Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine de ihracat yapmaya başladı
A.B. Gıda’nın Balıkesir ve Bandırma’da toplam 3 yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlardan ilki Balıkesir Bandırma’daki “yemlik fosfat, STPP, gıda sınıfı ve teknik sınıf fosforik asit üretim tesisleri ile viyol üretim tesislerinin” bulunduğu fabrika.
Şirketin Bandırma’daki fabrikasında “pastörize yumurta üretimi ve yumurta tozu üretimi” yapılırken, Balıkesir Manyas’taki fabrikada ise “kabuklu yumurta üretimi, yem üretimi, organik gübre üretimi” yapılıyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

‘KIYAK’ HİÇ EKSİK OLMADI
Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan, eşi Ahsen Unakıtan, kızları Zeynep Unakıtan Basutçu ve Fatma Unakıtan ortaklığında 2001 yılında kurulan A.B. Gıda’ya yönelik ‘kıyak’lardan diğer öne çıkanlar ise şunlar oldu:
* 2003’te tam hasat zamanı düşük gümrük tarifesiyle 4 bin 400 ton mısır ithal edince piyasa kötü etkilendi. O dönem Maliye Bakanı olan Kemal Unakıtan, “Mısırları tavuklarımız için ithal ettik, sürekli yiyorlar” demişti. Abdullah Unakıtan mısırı gümrük vergisi yüzde 20 iken ithal etmiş, ithalatın ardından vergiler önce yüzde 45’e, sonra da yüzde 70’e çıkarılmıştı. Bu sayede bakanın oğlu Abdullah Unakıtan’ın 360 milyar lira kazandığı iddia edilmişti.
* 2006’da kuş gribinin Türkiye’yi kasıp kavurduğu bir dönemde A.B. Gıda’nın pastörize yumurtası marketlerde yerini aldı. Pastörize yumurta pazarının yüzde 90’ına sahip şirket, bu dönemde 1 haftada 1 milyon kutu ürün sattı. 2005’in başına kadar yumurtanın KDV’si yüzde 8, likit yumurtanınki ise 18 idi. Abdullah Unakıtan’ın şirketi A.B. Gıda likit yumurta yatırımı yapmaya başlayınca, KDV de yüzde 8’e indi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaynak İplik’te başarılı TİS

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa