14 Ocak 2010 00:00

Sincan Belediyesi işçileri mücadeleden vazgeçmiyor

SİNCAN Belediyesi’nin taşeronlaştırma uygulaması nedeniyle işten atılan Sin-Kent işçileri, eylemlerine devam ediyor.

Paylaş

SİNCAN Belediyesi’nin taşeronlaştırma uygulaması nedeniyle işten atılan Sin-Kent işçileri, eylemlerine devam ediyor. Sincan Lale Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 200 işçi, hazırladıkları döviz ve pankartlarla bir kez daha işe geri dönme taleplerini dile getirdi.
Siyasi partilerin ve milletvekillerinin de destek verdiği eylemde işçiler adına açıklamayı Erdinç Özcan okudu. 29 Mart yerel seçimlerinde AKP için canla başla çalıştıklarını, sokak sokak bayrak flama astıklarını dile getiren Özcan, “O dönemde kendi koltukları için bizi çalıştıranlar bugün bizi kapı önüne koydular” diye konuştu. AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile görüştüklerini aktaran Özcan, şöyle devam etti: “Başkan yeni gelen 100-150 işçinin İŞKUR vasıtası ile işe geri çağrılacağını söylüyor. Kendisine bu kişilerin neye göre seçileceğini sorduk. Geriye kalan işçilerin ne yapacağını sorduk ama cevap alamadık.”
Özcan, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Özcan, “Sincanlı tabiri ile ‘Keser döner sap döner bir gün mutlaka hesap döner’, o makam o koltuk kimseye kalmadı sizlere de kalmaz. 380 işçi gelecekte Sincan’ın siyasi kaderini belirleyecektir” diye konuştu.
Burada işçilere seslenen Emek Partisi Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, işçilerin haklı mücadelesinin yanında olacaklarını söyledi. Taşeronlaştırmanın işsizlik anlamına geldiğini, Sincan işçilerinin yaşayarak öğrendiğini ifade eden Gürkan, bu saldırıya karşı Kent AŞ ve itfaiye işçilerinin direndiğini, TEKEL işçilerinin de güvencesiz çalıştırmaya karşı çıktığını kaydetti. Dayanışmanın ve birlikte mücadelenin örgütlenmesinin zorunluluğuna dikkat çeken Gürkan, bunun için Sincan işçilerinin, Türk-İş’in çağrısını yaptığı ve diğer emek örgütlerinin de destek verdiği 16 Ocak mitingine katılmasının önemli olduğunu dile getirdi.
CHP Ankara İl Başkanlığı da destek amacıyla hazırladığı kumanyaları işçilere dağıttı. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜM BEL-SEN’DEN İTFAİYE İŞÇİLERİNE DESTEK

SONRAKİ HABER

Baran Tursun Vakfına açılan davalara AYM hak ihlali kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...