14 Ocak 2010 00:00

YAP-BOZ EĞİTİMİ

EĞİTİM SEN, İzmir’de yaptığı bir basın toplantısı ile eğitimdeki derinleşen sorunlara yeniden dikkat çekti.

Paylaş

EĞİTİM SEN, İzmir’de yaptığı bir basın toplantısı ile eğitimdeki derinleşen sorunlara yeniden dikkat çekti. Okulların yarıyıl tatiline hazırlandığı bugünlerde, hükümetin neoliberal politikalarının bir uzantısı olarak, eğitim alanında sürekli yeni projeler geliştirmesi ve bunların uygulanması için İzmir’in pilot il seçilmesi de toplantıda eleştirildi.
Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Öğrencinin Öğretmene Zimmetlenmesi”, “Okul Polisi” gibi uygulamaların, yenilik diye ileri sürüldüğü; aslında tümüyle eğitimin talanına ve özelleştirilmesine hizmet eden uygulamalar olduğu vurgulandı.
Eğitim Sen 1, 4 ve 5 nolu şubelerin ortak yaptığı açıklamada, son olarak bu projelerle ilgili okullara ve eğitim çalışanlarına dağıtılan CD’lerdeki bilgilerin doğruluğunun sorgulanması gerektiği ifade edildi. Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Cevat Düzci, “CD’lerde İzmir ile ilgili başta boşanmış aile oranları olmak üzere birçok istatistiki bilgiler verilmiştir. Bunların bilimsel doğrulukları tartışmalıdır. CD’lerde anlatılanlar bu projelerin arka planını gizlemeye yönelik şeylerdir” diye konuştu. CD’lerde Eğitim Sen amblemi de kullanılarak, sendikanın desteklediği havası verildiğini söyleyen Düzci, “Oysa bu projelere karşı olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Ve bu konu bize bir kez dahi sorulmamıştır. Bu hukuki yanlışın derhal düzeltilmesini ve sendikamızın ambleminin o CD’lerden çıkarılmasını istiyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İzmir Büyükşehir Belediyesi suç işliyor

SONRAKİ HABER

Ekofest’te çevre mücadeleleri konuşuldu: Mücadeleleri birleştirmek gerek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa