14 Ocak 2010 00:00

Kartal’da Kent Enstitüsü

KARTAL Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi’nin iş birliğiyle projelendirilen Kent Enstitüsü protokolü, imzalanan törenle hayata geçti.

Paylaş

KARTAL Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi’nin iş birliğiyle projelendirilen Kent Enstitüsü protokolü, imzalanan törenle hayata geçti. Kent Enstitüsü’nde Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve fakültelerdeki öğrencilerin uygulamaya yönelik ‘işyerinde eğitim’ programları desteklenirken, istihdama yönelik meslek edindirme kursları, halka ve belediye personeline dönük eğitimlere yer verilecek.
Kent Enstitüsü’nün protokolü, Ekolojik Pazar alanında imzalandı. İmza törenine Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in yanı sıra Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu da katıldı. Kent Enstitüsü, Köy Enstitülerinin imecesinden esinlenilerek iki kurumun güç birliğiyle hayata geçti.
Enstitüde sistem-yazılım atölyesi, sinema atölyesi, yeşil enerji atölyesi ve yılın her günü açık teknoloji fuarı da bulunacak.
Protokol imza töreninde konuşan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “Belediye olarak üretirken eğitimden yararlanacağız, Maltepe Üniversitesi de eğitirken üretimden yararlanacak” dedi.
Törende konuşan Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen, hizmet ve bilginin, üretime dönük olarak çalışma ortamında sanayi ile buluşturulmasıyla birlikte, toplum kalkınmasının önemli gereklerinden birinin yerine getirileceğini belirtti. Köymen, “Kent Enstitüsü olarak tanımladığımız güç birliğinde, güçlü bir yerel yönetimle birlikte topluma katkıda bulunmanın kıvancını yaşıyoruz” dedi. Köymen, “Bir zamanların Köy Enstitülerinin yerini alacak Kent Enstitülerinde demokrasilerin temel direği, mesleği olan, iş yapabilen, başkasına muhtaç olmadan iki ayağı üzerinde durabilen bireyler yetişecektir” şeklinde sözlerini tamamladı. İstanbul/EVRENSEL)
Cemal Çoban
ÖNCEKİ HABER

Greenpeace gaza gelecek!

SONRAKİ HABER

Suriye ordusu Han Şeyhun’u ele geçirdi, cihatçılar İdlib'e çekildi iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa