15 Ocak 2010 00:00

TEHLiKELi TEKLiF

Generallerden MİT’çilere, valilerden polis müdürlerine kadar pek çok derin ilişkileriyle gündeme gelen isimlerin yöneticisi olduğu ‘özel güvenlik şirketleri’nin önü iyice açılıyor.

Paylaş

Generallerden MİT’çilere, valilerden polis müdürlerine kadar pek çok derin ilişkileriyle gündeme gelen isimlerin yöneticisi olduğu ‘özel güvenlik şirketleri’nin önü iyice açılıyor. Sayıları polisleri aşan ve geniş yetkilere sahip olan özel güvenliklerle ilgili hazırlanan yeni teklif yasalaşırsa denetimler iyice zorlaşacak.
TEKLİF ALT KOMİSYONDA
Sayıları 200 bine yaklaşan özel güvenlikçiler için 5 yılda bir yapılan eğitim ve ruhsat alma zorunluluğu kaldırılıyor. TBMM İçişleri Komisyonu’nda ele alınan ve alt komisyona sevk edilen kanun teklifi yasalaşırsa, büyük bölümü silahlı olan ve pek çok olaya karışan özel güvenlikçiler, iyice denetimsiz kalacak. İşe girdikten sonra yeniden eğitim almayacak olan güvenlikçiler hakkında güvenlik soruşturması yapılmayacak.
554 BİN KİŞİNİN SERTİFİKASI VAR
TBMM İçişleri Komisyonu üyelerine bilgi veren Özel Güvenlik Daire Başkan Yardımcısı Harun Bozkurt, Türkiye’de şimdiye kadar 930 bin kişinin özel güvenlik sınavına girdiğini, bunlardan 554 bin kişinin sertifika aldığını, şu an 197 bin 498 kişinin sektörde çalıştığını söyledi. Bozkurt, Türkiye’de 1124 özel güvenlik şirketi ile 684 özel güvenlik eğitim kurumu bulunduğunu açıkladı.
POLİSLE YARIŞIYORLAR
Türkiye’deki sertifikalı özel güvenlikçi sayısı polis gücünü de katladı. Holdingler, şirketler, siteler, okullar, birbiri ardına özel güvenlikçilerin müşterileri arasına katılıyor.
Özel güvenlik elemanları, koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini arama, eşyaları x-ray cihazından geçirme, olay yerini ve delilleri koruma amaçlı yakalama yapabiliyor.
ÖZEL GÜVENLİKTE DERİN İLİŞKİLER
Generaller ve MİT yöneticilerinden bazıları, emekli olduktan sonra ‘güvenlik’ bilgilerini ticarileştirerek “özel güvenlik şirketleri” kurdular ya da bu şirketlere ortak oldular.
Son “Ergenekon Operasyonu” kapsamında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün, Ümraniye’de bir evde yakalanan ve soruşturmayı başlatan el bombalarını sağladığı belirtilen emekli Özel Harpçi Oktay Yıldırım için “Tanırım, benim güvenlik şirketimde çalışmıştı” sözleri, “Özel güvenlik şirketleri derin işler için de mi kullanılıyor” sorusunu akıllara getirmişti.
ESKİ VALİ İLE KÜÇÜK BİR ARADA
İstanbul eski Valisi Erol Çakır, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İstanbul Narkotik Şube eski Müdürü Nihat Kubuş, ticari alanda iş birliğine gitti. Eski İstanbul Valisi Erol Çakır, Ergenekon sanığı Veli Küçük ile ortak olmasını şöyle aktarmıştı: “Genel Müdürümüz Nihat Bey telefon açıp ‘Veli Bey’in ortak olmasının bir mahsuru var mı’ diye sordu. Ben de ‘Aksine, memnun olurum’ dedim.”
‘ÖZEL İSİMLER’ ÖZEL GÜVENLİKTE
Generaller, MİT yöneticileri ile valiler ve polisler içindeki pek çok önemli sima, emekli olduktan sonra ya özel güvenlik şirketleri kurdular ya da kurulmuş olan güvenlik şirketlerine ortak oldular. Bazıları güvenlik dışındaki alanlarda faaliyet gösteren büyük şirketlerde de yönetici olarak işe başladı ve “şirket paşalığı”, giderek yükselen bir trend haline de geldi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KOZMiK BASKIN

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa