15 Ocak 2010 00:00

Kastabala antik kenti şimdilik kurtuldu

Osmaniye’ye bağlı Kesmeburun köyü Akyatan mevkiinde Kastabala antik şehri üzerine yapılması planlanan Entegre Çimento Tesisine için verilen ÇED raporu...

Paylaş

Osmaniye’ye bağlı Kesmeburun köyü Akyatan mevkiinde Kastabala antik şehri üzerine yapılması planlanan Entegre Çimento Tesisine için verilen ÇED raporu, Adana 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, çimento fabrikası kurulacak alanın, tarihi ve kültürel önemi olan mekanlara yakın olduğu; tarım alanlarına, bitki örtüsüne, yöredeki yeraltı ve yerüstü su kaynaklarına, dolayısıyla sulak alanlara ve sulak alan ekosistemi ile hidrojeolojik döngü üzerine olumsuz zararlar vereceği ve önerilen önlemlerin olumsuz etkileri giderecek düzeyde olmadığı sonuç ve kanaatine vardı.
Kastabala Çevre Platformu adına Halil Çelikkıran tarafından yapılan açıklamada, bölgenin yönetenlerce devlet destekli turizm, tarım ve zeytincilik faaliyet alanı olarak tercih edilmesi ile çimento ve termik santral gibi kirletici sanayi faaliyetlerine açık tutulması arasında ciddi ve örtüşmez bir çelişki olduğuna dikkat çekildi.
(OSMANİYE)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doktorlar Tam Gün Yasası’nı desteklemiyor

SONRAKİ HABER

İzmir'de depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan eğik binalar yıkılmayı bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...