15 Ocak 2010 00:00

Ağaçlandırmanın yükü velilerin sırtına yükleniyor

İZMİR Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede bulunan 54 okula gönderdiği resmi yazıyla ağaçlandırma kampanyası kapsamında İl Jandarma Alay Komutanlığı alanının ağaçlandırması için para istedi.

Paylaş

İZMİR Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede bulunan 54 okula gönderdiği resmi yazıyla ağaçlandırma kampanyası kapsamında İl Jandarma Alay Komutanlığı alanının ağaçlandırması için para istedi. Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin okulların istenen paraları karşılayabilmek için velilere gideceğini ve kampanyanın yükünün velilerin sırtına yükleneceğini dile getirdi.
Okullara giden İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız’ın imzasını taşıyan kampanya ile ilgili yazıda “İzmir İl Jandarma alay Komutanlığı ve Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile başlamış oldukları Buca’yı ağaçlandırma kampanyası kapsamında İl Jandarma Alay Komutanlığı alanının ağaçlandırması planlanmaktadır. Fidanların ocak ayı içerisinde dikilmesi gerektiğinden, ilçemiz okullarında başlatılan kampanya çerçevesinde ekli listede okullarımız adına düşen fidan ücretleri en geç 22.01.2010 Cuma gününe kadar Buca Ziraat Bankası yatırarak dekontunun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İzcilik bölümüne elden teslim edilmesini rica ederim” denildi. Resmi yazıda, toplam 54 okulun belirlenen parayı hangi süreler içerisinde ödeyecekleri de ayrıca belirtilmiş.
Okullara herhangi bir ödenek gönderilmediği, okul müdürlerinin de tüm giderleri bağışlar ve zaman zaman da toplanan zorunlu aidatlarla karşılandığı bilinirken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kısa süre içinde bazı okullardan 100 TL bazı okullardan da 200 TL para talep etmesi tepkilere yol açtı. Ödenek gelmediği için okulların ihtiyaçlarını, okul aile birliklerinin velilerden topladığı aidatlarla karşılamaya çalışan okul müdürleri, istenen 200 TL gibi bir rakamın kısa sürede temin edilip kampanyaya aktarılması, okul yönetimi ile velileri bir kez daha karşı karşıya getirecek.
AĞACIN TANESİ 3.5 TL
Konuyla ilgili konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız kampanyaya katılımın zorunlu olmadığını, ayrıca ilçenin okullara banka promosyonlarından ve kantin hesabından para aktarıldığını ve dolayısıyla bu paranın ödenmesinin çok kolay olacağını ifade etti. Bu tür kampanyaların okulda izciler tarafından karşılandığını da söyleyen Yıldız, “Ağaçları biran önce almalıyız” dedi. Her biri 3.5 TL olan ağaçlardan, 1500 adet sipariş verilmiş.
Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin ise geçtiğimiz yıl ilçede yapılan çevre ve ağaçlandırma komisyonuna katıldıklarında, çevre faaliyetlerinin yapılabilmesi için kullanılmayan kitap ve eski gazetelerin toplanarak kaynak yaratılmasına destek verebileceklerini söylediklerini ifade etti. Çetin “Biz ikinci toplantıya katılmadan okullara bu yazı gönderildi. Ağaçlandırma çalışmalarının velilere yük getirmemesi gerektiğini söylemiştik. Ne kadar haklı olduğumuzu görmüş olduk. İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün yazıyla ağaç parası istemesi bizi haklı çıkardı. Öyle okullar var ki, elektrik su masrafını karşılayamadığı için velilerden bağış toplamak zorunda kalıyor. Sendika olarak bu tutumu doğru bulmuyoruz. Çalışmanın durdurulması için İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşeceğiz” dedi.
YARGIYA TAŞINIYOR
İzmir Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Orhan Yüce, velilerin kendi okullarının masraflarını karşılamanın dışında çevreyi de korumak zorunda bırakılması, çevre sevgisinin de velilerin cebinden çıkan paralardan sağlanmasının, eğitim sisteminin tamamen özelleştirilmesi olduğunu ifade etti. Yüce, konuyu yargıya taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.
İzmir’de geçtiğimiz yıl da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir GSM Operatörü ile gerçekleştirdiği ‘Gönül Köprüsü’ Projesi için okullardan belli miktarlarda para talep edilmişti. Okullardan toplanan paralarla, diğer illerden gelen öğrencilere İzmir ve çevre illerde turistik gezi yaptırılmıştı. (İZMİR)
Gülsen Candemir
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadrolaşmaya karşı mücadele

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...