15 Ocak 2010 00:00

Geleneklerini yaşatmak için...

Konya’nın Kulu ilçesinde yaşayan Karadenizliler, geleneklerini yaşatmak için dernek kurdu. Kulu Karadenizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında toplanan Karadenizliler...

Paylaş

Konya’nın Kulu ilçesinde yaşayan Karadenizliler, geleneklerini yaşatmak için dernek kurdu. Kulu Karadenizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında toplanan Karadenizliler, derneğin açılışında doyasıya horon tepti. Açılışa katılan Kulu Kaymakamı Erkaya Yırık, dernek yetkililerini kutladı.
Karadeniz Bölgesi’nin çeşitli illerinden gelerek Kulu’da yaşayan 1200 kişi bulunduğunu ifade eden Dernek Başkanı Süleyman Kabaoğlu, “Böyle bir derneğe ihtiyacımız vardı” dedi. ‘60’lı yıllarda Karadeniz’den Kulu’ya göç eden ailelerin bu yıllardan sonra dünyaya gelen çocuklarının yöreyi tam anlamıyla tanıyamadığını ileri süren Kabaoğlu, yörenin kültürünü bir dernek çatışı altında yapılacak faaliyetlerle yaşatmayı düşündüklerini belirtti.
6 yaşında Kulu’ya geldiğini anlatan Kabaoğlu “30 yıldır burada yaşıyorum. Kültürümüzü unutmaya başlamıştık. Özellikle yaşı belli bir seviyenin altında olanlar, kendi kültürümüzden habersiz yaşıyordu. Bu eksiklikleri derneğimizin çatısı altında düzenleyeceğimiz kemençe, horon, kolbastı, yemek kursları ve yöreye ait ürünlerin satılacağı kermes faaliyetleriyle gidermeye çalışacağız” dedi. (KONYA)"
ÖNCEKİ HABER

Kardeşlerine el uzatıyorlar

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa