15 Ocak 2010 00:00

Balkanlar’ın ışığı ve gölgesi İstanbul’da

Beyoğlu Belediyesi Kültürler Arası Sanat Diyalogları kapsamında Yunan Kültür Vakfı (Hellenic Culture Foundation) işbirliği ile gerçekleşen...

Paylaş

Beyoğlu Belediyesi Kültürler Arası Sanat Diyalogları kapsamında Yunan Kültür Vakfı (Hellenic Culture Foundation) işbirliği ile gerçekleşen, “Balkanlarda Işık ve Gölgeler” adlı sergi, Sekiz Balkan ülkesinden, sekiz fotoğraf sanatçısının eserlerinden oluşuyor. Türkiye’yi ise Fotoğraf Sanatçısı Timurtaş Onan temsil ediyor.
Güneydoğu Avrupa halkları arasındaki kültürler arası diyalogun, barış içinde bir arada yaşamanın ve işbirliğinin sağlanması amacıyla gerçekleşen proje 9 Şubat 2010’a kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde olacak.
Aynı hedef etrafında birleşen Fotoğraf Sanatçıları Stelios Efstathopoulos (Yunanistan), Nina Nikolova (Bulgaristan), Bevis Fusha (Arnavutluk), Stanko Abadzic (Hırvatistan), Imre Szabü (Sırbistan), Virgil Mlesnita (Romanya), Timurtaş Onan (Türkiye) ve Milomir Kovacevic (Bosna), halkları kültür ve sanat aracılığıyla yakınlaştırmak adına işbirliği, fikir alışverişi ve kültürümüzün ortak noktalarını öne çıkarma arzusunu dile getiriyorlar.
DEĞİŞEN BÖLGENİN HAYATI
Yunan Kültür Vakfı’nın Başkanı Prof. Dr. Georgios Babiniotis projeyi; “Yunan Kültür Vakfı, Gölgeleri gizlemeye yeltenmeden Balkanlar’da Işığı aradı. Bu sergide umutla düş kırıklığı, hayalle inkar, düş kırıklığıyla beklenti, öfkeyle tutku bir aradadır. Ancak Balkan gerçeğinin sanata dönüşmesi, sınırların ortadan kaldırılması ve insanların gölgeye gerekli olan payı bırakarak ışıktaki yerlerini bulabilmesi için, makinenin bir ‘şak’ sesi yeterlidir”. Diye anlatıyor.
Her sanatçı, Balkan insanının günlük hayatından karelerden oluşan olaylar yüzünden sürekli değişen bir bölgedeki hayatı ve tarihsel gelişmeleri anlatan fotoğrafları ile, çağdaş sanatsal etkinliği ve yaratıcılığı gözler önüne seriyor.
Bu bölgede yüz yıllardır yan yana yaşayan küçük toplumların fotoğrafları, her biri ayrı ve birlikte olarak, her bir halkın ayrıcalığını doğrularken aynı zamanda mercekten anlık yansıdığı üzere bu sanatın kökeninde ortak bir payda bulunduğuna tanıklık etmektedir. Bu da, milliyeti, dini veya dili ne olursa olsun insandan başkası değil.
NERELİYİZ, KİMİZ?
Avrupalı mıyız, Balkanlı mı? Batı’ya mı aidiz, yoksa Doğu’ya mı? Quo Vadis? Bunlar, fotoğraf sanatçılarının gündeme getirdikleri sorulardan bazısı. Sergide Yunanistan’dan Stelios Efstathopoulos’un sürrealist kareleri, Arnavutluk’tan Bevis Fusha’nın gerçekçi ve aynı zamanda düşsel fotoğrafları, Hırvatistan’dan Stanko Abadzic’in kişisel arayışları ve kökenimiz hakkındaki çoğu zaman ince bir mizahla süslü düşünceleri, Bosna’dan Milomir Kovacevic’in Saraybosna olaylarının yalanlanamaz şahidi olan aktarımları, Türkiye’den Timurtaş Onan’ın merceğinden İstanbul’un eski ihtişamı ve sıradan günlük hayatı, Romanya’dan Virgil Mlesnita’nın ülkesindeki Tarih’in gidişatını ifade eden portreleri, Bulgaristan’dan Nina Nikolova’nın ülkesinde Avrupa vizyonunun gerçekleşmesini beklerken yansıttığı romantik realizmi ve son olarak, Sırbistan’dan Imre Szabü’nun ışık ve gölge oyunlarıyla, huzur ve çocuksu bir masumiyet hissi veren ve Quo Vadis? sorusunu yeniden ifade etmeye çalışan fotoğrafları yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Linç girişimleri halkı sindirme amaçlı

SONRAKİ HABER

Kamuoyu artık İBB ve bağlı şirketlerin verilerine internetten ulaşabilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...