16 Ocak 2010 00:00

Şaka değil ölüme gidiyorlar

4-c’ye geçmemek için bir ayı aşkın süredir direnişte olan TEKEL işçileri, yeni eylem kararlarını hayata geçirmek için Ankara’ya gitti.

Paylaş

4-c’ye geçmemek için bir ayı aşkın süredir direnişte olan TEKEL işçileri, yeni eylem kararlarını hayata geçirmek için Ankara’ya gitti.
TEKEL Cevizli Yerleşkesi’nden dün sabah yola çıkan işçileri, sınıf dostları, “TEKEL işçisi onurumuzdur”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları ile uğurladılar.
İşçilere Yol-İş, Deri-İş, Harb-İş, Belediye-İş şube başkan ve yöneticileri ile EMEP, TKP, CHP ve Genç-Sen üyeleri de destek verdiler.
“Yağmur yağsa da kış kıyamet kopsa da direneceğiz”, “Kefenleri giydik geri dönüş yok” sloganları eşliğinde basına açıklama yapan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, “TEKEL işçilerinin, İtfaiye işçilerinin, Esenyurt Belediyesi işçilerinin sorunu artık kendi sorunu olmaktan çıkmış ülke sorunu haline gelmiştir” dedi.
TEKEL işçilerinin dört bir yandan Ankara’ya hareket ettiğini belirten Büyükkucak, tek isteklerinin özlük haklarını almak olduğunu ifade ederek, “Yolunuz açık olsun, kazanız mübarek olsun, gönlümüz sizinle” dedi.
ÖZLÜK HAKLARI ALIP DÖNECEKLER
Tek Gıda-İş 2 No’lu Şube Başkanı Yunus Durdu, TEKEL işçilerinin sözün bittiği yerde olduklarını kaydetti. “Dünden itibaren Türkiye’nin dört bir yanından TEKEL işçisi arkadaşlarımız Ankara’ya doğru yola çıktılar. Ülkeyi yönetenler bize memleketlerinize dönün diyorlar, TEKEL işçileri eve dönecek ancak anayasal hakkı olan özlük hakkını aldığı zaman evine dönecektir” diyen Durdu, bir AKP’li yöneticinin “Referandumu yaptılar, gerçekten oturma eylemi sonra açlık grevi sonra da ölüm orucu yapacaklar mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi; “Ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz; TEKEL işçileri bir aydır size şaka mı yapıyorlardı? Bir aydır hükümet TEKEL işçilerinin ne istediğini anlamamış, şaka yapıyoruz sanıyor. Bundan sonra üç gün oturma eylemi ardından açlık grevi ardından ölüm orucuna başlıyoruz. Bir ülkenin başkentinde 12 bin TEKEL işçisinin ölmesini seyredeceklerse TEKEL işçileri ölmeye gidiyorlar Ankara’ya. Bunu herkes böyle bilsin.”
Durdu, TEKEL işçisinin vücudunun yorgun olmasına rağmen direnişi sürdüreceklerini belirterek, “TEKEL işçisi uyuduğu zaman Türkiye’de bütün emek hareketinin uyuyacağını, işçi sınıfının uyuyacağını bildiği için Ankara’dan özlük haklarını alıp dönecektir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)Diyarbakır’dan 550 TEKEL işçisi Ankara’ya gitti

TEKEL işçilerinin özlük hakları için bir aydır Ankara’da başlattığı eylem devam ederken, Türk-İş’in aldığı karar kapsamında, 43 TEKEL fabrikasında çalışan 10 bini aşkın işçinin Ankara’da yapacağı oturma eylemine katılmak için Diyarbakır’dan 550 TEKEL işçisi yola çıktı.
TEKEL fabrikasında bir araya gelen işçiler, Ankara’da 15 Ocak’ta yapılacak oturma eylemine katılmak için yola çıktılar. İşçilere, BDP’li Kayapınar Belediye Başkanı Salih Doğan, BDP Kayapınar ilçe başkan ve yöneticileri ile belediye meclisi üyeleri de destek verdi. Polisin yoğun önlem aldığı fabrikada önünden, TEKEL işçileri 12 otobüsle Ankara’ya hareket etti.
AYDIN’DA TEKEL İŞÇİLERİ KARARLI
Aydın’da da TEKEL işçileri yaptıkları açıklamayla kararlılıklarını belirttiler. Eylemlerin bütün emekçilere örnek olması gerektiğini belirten Tek Gıda-İş Sendikası Aydın Temsilcisi Ahmet Başaren işçi ve emekçilerin bu eyleme sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. Bize daya
tılan 4’c’yi kabul etmediklerini vurgulayan Başaren “bunun için işimize sahip çıkıyor ve mücadelemizi büyülterek devam ettiriyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

YENİ DÜNYA

SONRAKİ HABER

Düzce'de fındık işçilerini taşıyan traktör devrildi: 14 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa