16 Ocak 2010 00:00

Ayrımcılık her şeyden kötü

Bergama’da Romanların yoğun olarak oturduğu Atmaca Mahallesi’ne gidip muhtardan esnafa, işsize her kesimle konuşup Selendi olaylarını değerlendirmelerini istedik.

Paylaş

Bergama’da Romanların yoğun olarak oturduğu Atmaca Mahallesi’ne gidip muhtardan esnafa, işsize her kesimle konuşup Selendi olaylarını değerlendirmelerini istedik.
Atmaca Mahalle Muhtarı Mehmet Gürbüz, ayrılıkların tohumunun Başbakan tarafından atıldığını düşünüyor. “Alt kimlik, üst kimlik ayrımı yaparak bu tür olayların büyümesine düşmanlığın çıkmasına neden oldu” diyor. Dört dönemdir muhtar olan, mahallede 20 seneyi aşkındır yaşayan Gürbüz, “Eskiden ben ‘Atmaca muhtarıyım’ diyordum şimdi olduk Roman Mahallesi muhtarı. Ben Roman değilim ama mahallem beni istiyor, seçiyor” diyor. Ayrımcılığın tehlikeli olduğunu belirten Gürbüz, “Hepimiz bu memleketin vatandaşıyız, bu ayrımcılık Türkiye’yi bölecek” diyor. Mahallenin 1200 hane olduğunu, 400 hane kadar Roman yaşadığını, Kürtlerin ve köylerden gelen ailelerin birlikte yaşadığını anlatan Gürbüz, “Aileler hep iç içe. Türkmeni var, Yörüğü var, ama son günlerdeki olaylardan sonra bu ayrımcılık hissedilir oldu” diyor. Ayrımcılığın yukarıdan yapıldığını vurgulayan Gürbüz, “Bizi kendi halimize bıraksalar gül gibi geçinir gideriz” diyor.
Tarımın bittiğini, mahallede işsizliğin, açlığın ve sefilliğin kol gezdiğini vurgulayan Gürbüz, “Selendi olaylarından sonra bizler de tedirgin olmaya başladık, acaba bizde de benzeri olaylar olabilir mi diye” dedi.
‘AYRIMCILIK İSTEMİYORUZ’
Mahallenin Bakkalı Muharrem Geldi de, Selendi’de yaşananları tasvip etmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Vergisini veren, gencini askere gönderen bir kesimiz. 3., 4. sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz, bunu da hak etmiyoruz” diyor.
Müzisyen Muharrem Şenlendirici, “Çalmak için İstanbul’a da gidiyoruz, Avunduruk köyüne de, her köye gidiyoruz. Herkesin düşüncesine saygımız var. Ülkemizde neden bu ayrımcılık körüklenir anlamıyorum” diyerek, ülkenin herkese yeteceğini, ayrımcılık istemediklerini vurguluyor. Bir anısını da paylaşıyor Şenlendirici: “Lisede okurken yerli bir kız sevmiştim. Kızın ailesi bunu öğrenince, ‘Kızım Romanlarla arkadaşlık yaparsan cehennemlik olursun’ demişler, ikimiz de buna gülüp geçmiştik ama ilişkimiz de sona ermişti. Anlayın artık ailelerin çocuklarını nasıl eğittiğini.”
‘SELENDİ’Yİ SEYREDERKEN AĞLADIK’
Dedesinin hatta dedesinin babasının da Bergamalı olduğunu ifade eden Şenlendirici, “Bergama’nın yerlisiyim diyenlerden de yerliyiz. Kavga gürültü olabilir ama bu kadar büyümesine gerek yok. Selendi’ de Belediye Başkanı’nın yaptığı çok ayıp. Daha sonra Gördes’e gidip özür dilemiş, senin özrüne kim inanır, özürleri kabahatlerinden büyük. Olayı ilk duyduğumuzda Allah seni inandırsın ailece ağlamıştık” diyerek duygularını paylaşıyor.
Serbest Meslek Sahibi Oktay Karar da, “Bizim insanımız devletine sahip çıkar, ayrımcılık istemez. Bizim toplumumuzda okuyanlar çoğalıyor. Avukatımız, esnafımız, müzisyenlerimiz, subay çıkanlarımız, üniversitede okuyanlarımız var. Ama kamu işyerlerinde yokuz” diyor. (Bergama/EVRENSEL)
Gani Oğuz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanatı şehir dışına sürmeyin

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...