16 Ocak 2010 00:00

İşçiler patronun oyununu bozdu

GREVDE 5’inci güne giren Çemen Tekstil işçilerinin mücadelesi kararlılıkla sürüyor. Patronun grevi kırmak için yeni işçiler alması ise işçilerin kararlı mücadelesiyle boşa çıkarıldı.

Paylaş

GREVDE 5’inci güne giren Çemen Tekstil işçilerinin mücadelesi kararlılıkla sürüyor. Patronun grevi kırmak için yeni işçiler alması ise işçilerin kararlı mücadelesiyle boşa çıkarıldı. Normalde 250 işçinin çalıştığı fabrikada işçiler, sendikalı olunca yetkiyi düşürmek ve işçilerin grevini kırmak için işe alınan yeni işçilerle birlikte mevcut 500 kişiyi geçmiş durumda. Yeni alınan işçilerin de greve katılmasıyla işçiler şimdi daha güçlü. İşçilere destek de her geçen gün artıyor.
YENİ İŞÇİLER DE GREVCİLERE KATILIYOR
Patronun yeni işçileri çalıştırarak grevi etkisizleştirme oyununu boşa çıkaran işçiler, fabrika önünden ayrılmayarak, her vardiya girişinde patronun yeni işçileri çalıştırarak grev kırıcılığı yapmasını engellemek için sloganlar eşliğinde yeni işçilere çağrı yapıyorlar. İlk günden itibaren fabrikanın önüne yığınak yapan polis ve Çevik Kuvvet ekiplerinin yardımıyla patronun bütün tehdit ve baskılarına karşın, her vardiya girişinde yeni işçilerin büyük bölümü grevci işçilere katılıyor. Dün sabah vardiya girişinde içeri giren işçi sayısı yalnızca 3’tü. 3 vardiyada çalışmak için işyerine giren işçi sayısı 30-35 kadar düşmüş durumda.
POLİS, ÇADIRA BİLE İZİN VERMİYOR
İşyeri müdürlerinin servislere girerek yeni işçileri grev kırıcılığına zorlamasına, adeta işyerine sokulmasına destek veren polis, grevci işçilerin yağmurdan korunmak için çadır kurmasına bile izin vermiyor. İlk günden beri fabrikanın önünden ayrılmayan işçiler, soğuk havada ve yağmurda gece gündüz beklemeye aldırmıyor ama evdeki aile ve çocuklarının durumu onları çok üzüyor. Grev yerindeyken işçilere sürekli evden telefon geliyor. Kiminin evinde tüp bitmiş, kiminin ekmek alacak parası... Ama bu durum işçilerin kararlılığını etkilemiyor.
DESTEK ARTIYOR
Öte yandan, greve destek ziyaretleri de devam ediyor. Dün Adana BOSSA’dan işyeri temsilcileri grevci işçileri ziyarete geldiler. İşçilere yanlarında yemek getirerek dağıtan BOSSA işçileri, grev kazanımla bitinceye kadar dayanışma içinde olacaklarını bildirdiler.
Dün Çemen işçilerine destek ziyaretine CHP il yöneticileri de geldi. İşçilere yemek getiren CHP’lilerin ziyaretinde konuşan İl Başkanı Ahmet Yılmaz, AKP’nin IMF’ci politikaları sonucunda emekçilerin bu duruma düştüğünü belirterek, grevci işçilerin yanında olduklarını söyledi.
(Gaziantep/EVRENSEL)

KARARLILAR, KAZANACAKLAR...

Günlerdir soğuğa ve yağmura rağmen kararlılıkla direnişlerini sürdüren grevci işçiler, gazetemize yaptıkları değerlendirmelerde tüm işçilere birlik çağrısı yaptılar.
ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜYÜZ
Abdullah Baş: Patron sendikalı olmamızı engellemek için 250 yeni işçi aldı. Onlara 150 TL fazla ücret verdi, bizim ücretlerimizi 100 TL düşürdü. Patron bizi bölmek, grevimizi kırmak için bunları yaptı. Ama yeni işçi kardeşlerimiz bu oyuna gelmedi ve bizi yalnız bırakmadılar. Aslında patron bir yerde bize iyilik yaptı. Sayımız 200’ken 400-500’e çıktı. Şimdi daha da güçlüyüz.
TEKEL İŞÇİLERİNE SELAM
Fevzi Altun: Şimdi TEKEL işçilerinin mücadelesini daha iyi anlıyoruz. Evrensel’de okuduk, bize selam göndermişler, biz de onlara selam gönderiyoruz. TEKEL işçileri kazanınca nasıl bütün işçiler kazanmış olacaksa, Çemen işçileri kazanınca da tüm Başpınar işçileri kazanmış olacak. Bizden daha kötü koşullarda çalışanlar var. Biz kazanırsak bu hepsine örnek olacak. Haklarımızı almak için birleşme zamanı.
MUTLAKA KAZANACAĞIZ
Cuma Yürek: Artık bu zulme dur demek lazım. Biz örgütlendik, ve kazanacağız. Ama yalnız bizim mücadelemiz yetmez. Tüm işçiler olarak birlik olmak gerekiyor. Tüm Başpınar işçilerine çağrı yapıyorum. Bizi yalnız bırakmasınlar. Onlar da birleşip mücadele etsinler, destek versinler. Moralimiz çok yüksek, Emek Partisi, diğer emekten yana partiler ve sendikalar yalnız bırakmıyorlar.
AÇ KALMAMAK İÇİN GREVDEYİZ
Ali Sert: 17 senedir burada çalışıyorum. Ama hâlâ bir evim yok. Lisede ve ortaokulda okuyan çocuklarım var. Lise öğrencisi çocuğuma bir harçlık bile veremiyorum. Bu nasıl adalettir? Bu kadar çalışmanın karşılığı bu mu? İşte bu yüzden, aç grev yapıyoruz.


ÖNCEKİ HABER

Pülümürlüler için kış zorlu geçiyor

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa