16 Ocak 2010 05:00

Obama’dan bankalara ‘kriz vergisi’

ABD Başkanı Barack Obama, finans kuruluşlarının kamudan aldıkları 117 milyar dolar tutarındaki desteği geri ödemeleri gerektiğini belirterek...

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, finans kuruluşlarının kamudan aldıkları 117 milyar dolar tutarındaki desteği geri ödemeleri gerektiğini belirterek, bankaları “yüksek kârlılıkları ve çalışanlarına ödedikleri ahlaka aykırı ikramiyeler” nedeniyle eleştirdi. Obama, ABD’li vergi mükelleflerinin ödediği her sentin geri alınmasını sağlama taahhüdünde bulundu. Bu taahhüdü yerine getirmek için de 700 milyar dolarlık kurtarma paketi nedeniyle kamunun zararını telafi etmek amacıyla özel bir vergi uygulanacak.
Obama’nın açıkladığı önlem, halkta, yaşanan kriz nedeniyle bankalara yönelen öfkeyi izliyor.
ABD başkanı, bankaların dev kârlarını ve ödedikleri ikramiyeleri gördükçe kurtarma paralarını geri alma kararlılığının artmakta olduğunu söyledi, ama amacının Wall Street şirketlerini cezalandırmak olmadığını, suiistimalleri ve aşırılıkları engellemeyi amaçladığını söyledi.
Vergi, 50 milyar dolardan fazla varlığa sahip şirketlere uygulanacak. Bu durumda olan yaklaşık 50 firma olduğu belirtiliyor. Bu şirketlerin bazıları kamu desteği istememiş, bir kısmı da aldıkları parayı geri ödemişti. Hükümet, verginin 10 yıl ya da kamunun zararının telafi edecek bir süre boyunca yürürlükte kalmasını istiyor.
Finans sektörü ise verginin ekonominin genelini etkileyeceğini, zira, sağlıklı ekonomik iyileşme için sağlıklı bankaların gerektiğini söylüyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi için Kongre’nin onayı gerekiyor.
KRİZİN SORUMLUSU ARANIYOR
Öte yandan, ABD Kongresi’nde küresel ekonomik krizin nedenlerini incelemek üzere oluşturulan komisyonda ifade veren önde gelen finans kuruluşlarının yöneticileri, hata yaptıklarını kabul ettiler.
Goldman Sachs’ın Yönetim Kurulu Başkanı Lloyds Blankfein, özellikle yeni finans yatırım paketlerine ilişkin yaklaşımların ABD ekonomisini riskle karşı karşıya bıraktığını söyledi.
JP Morgan Chase’in en yetkisi ismi Jamie Dimon da, “Bazı hatalar yaptık, daha iyi yapabileceğimiz çok şey var” dedi. Dimon’un özellikle altını çizdiği yetersizlik de, bankanın konut sektöründe değer düşüşünün yüzde 40 civarında olacağını öngörememiş olması.
JP yetkilisi, “Emlak fiyatlarının sonsuza dek yükselemeyeceği gerçeğini ıskaladık” dedi.
Komisyonda ifade verenler arasında Morgan Stanley’nin yöneticileri de var. Morgan Stanley yetkilisi John Mack, aşırı risk alınmasını önlemek için ücret politikasının gözden geçirildiğini söyledi.
Bank of America yetkilisi Brian Moynihan, “vergi mükelleflerinin sektöre katkılarına minnettar olduklarını” söyledi ve çalışanlarını savunurken de büyük bölümünün krizden sorumlu olmadığını kaydetti.
Çalışmaların tamamlanmasının ardından hazırlanacak raporun, 15 Aralık’a kadar ABD Başkanı Barack Obama’ya sunulması planlanıyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından seçilen 10 komisyon üyesi arasında Wall Street gibi üst düzey şirketlerde görev yapmış uzmanlar ve hukukçularla eski siyasi parti temsilcileri de bulunuyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İSRAİL GAZETESİ HAARETZ:STRATEJİK BAĞLARIN ÇAPASI TÜRK ORDUSU

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa