16 Ocak 2010 00:00

İSRAİL GAZETESİ HAARETZ:STRATEJİK BAĞLARIN ÇAPASI TÜRK ORDUSU

İSRAİL’de yayımlanan Haaretz gazetesi, “Diplomasi Bir Sirk Değil” başlıklı başyazısında, “Lieberman ve Ayalon’u, İsrail diplomasisinin sallanan amiral gemisinden uzaklaştırmalıyız” dedi.

Paylaş

İSRAİL’de yayımlanan Haaretz gazetesi, “Diplomasi Bir Sirk Değil” başlıklı başyazısında, “Lieberman ve Ayalon’u, İsrail diplomasisinin sallanan amiral gemisinden uzaklaştırmalıyız” dedi. “Eğer Netanyahu, onları görevlerden almazsa, bu İsrail’in politikasını kendisi değil, onların belirlediği anlamına gelir” uyarısını yapan gazete, iki ülke arasındaki stratejik bağların çapasının Türk ordusunun olduğuna dikkat çekti.
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, ulusal gururun savunucusu rolünü oynayabilmek amacıyla kamuoyu önünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la çatışmayı yeğlediğini vurgulayan Haaretz, belki Lieberman’ın bunun partisine oy kazandıracağına inandığını belirterek, “Bu da, Lieberman’a dış politika dosyasını teslim eden Başbakan Benyamin Netanyahu’nun çılgınlığının yeni bir kanıtıdır” diye yazdı.
“Türkiye ile İsrail arasındaki stratejik bağların çapası Türk ordusudur” ifadesini de kullanan Haaretz, son 50 yıldır iki ülkenin savunma kurumları arasında “yararlı” bir ilişki olduğunu vurguladı.
Bu çerçevede İsrail Savunma Bakanlığı Genel Müdürü görevini üstlenecek olan Udi Shani’nin Türkiye’yi ziyaret ettiğine, gelecek hafta Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Ankara’da görüşmelerde bulunacağına işaret eden Haaretz, şöyle devam etti: “Türk generalleri, İslamcı parti lideri Erdoğan’ın vitriyolu nedeniyle ıstırap çekiyor. Sadece çılgın biri, onların bu yükünü, İsrail’e yönelik halkın hissiyatını daha da kötüleştirirken kendisini küçük düşürenleri aşağılamayı başaran ve bir özür de sağlayan Erdoğan’ı ulusal gururun savunucusu olarak güçlendirerek, kamuoyu önünde Türkiye’nin resmi temsilcisine yapılan bir hakaret ile daha çok artırır.” (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BASIN TURU

SONRAKİ HABER

YTÜ Profesöründen skandal paylaşım: Çocuk evliliklerinin yasaklanması deprem getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa