16 Ocak 2010 00:00

GERÇEKLERi SÖYLEMİYORLAR

Meclis’te görüşülmeye başlayan, uzun çalışma saatleri ve esnek çalışma dayatan Tam Gün Yasa Tasarısı’na karşı hekimler eylem yaptı.

Paylaş

Meclis’te görüşülmeye başlayan, uzun çalışma saatleri ve esnek çalışma dayatan Tam Gün Yasa Tasarısı’na karşı hekimler eylem yaptı.
İstanbul Tabip Odası (İTO) dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı. Eylemde konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Ali Çerkezoğlu sert açıklamalarda bulundu. Çerkezoğlu, “Bu ülkede ne yazık ki gerçekler konuşulmuyor. Gerçeklerin konuşulmadığı yerde hekim olmak. Hekimliğin temeli, esası doğruları konuşmayı zorunlu kılar. Ne yazık ki bu ülkenin Başbakanı, Sağlık Bakanı hekimleri ilgilendiren, sağlığı ilgilendiren, hastaları ilgilendiren konularda gerçekleri konuşmuyor” dedi.
Hükümetin, hekimlerin “Muayenehane ücretlerinden vazgeçemediği” propagandasına tepki gösteren Çerkezoğlu, “Bugün Meclis’te görüşülmekte olan 17 maddelik yasa tasarısının sadece bir maddesi muayenehanelerle ilgilidir. Konu muayenehane açma kapama meselesi değildir” dedi.
YASA GERİ ÇEKİLMELİDİR
İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüseyin Demirdizen , muayene ve ilaç katkı payları gibi AKP Hükümeti döneminde sağlıkta yaşanan yıkımı özetledi.
Daha sonra söz alan İTO Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, bütün hekimlerin karşı çıktığı bir yasanın uygulanmasının mümkün olamayacağını belirtti. Aktan, eğer yasa tasarısı geri çekilmezse Sağlık Bakanlığı Kurulları’nda çalışan hekimlerin bu kurullardan istifa edeceğini söyledi. Aktan, “Bundan sonra da tepkilerimiz devam edecek ve herkesin sağlığa rahat ulaşacağı hekimlerin de uygar insani şartlarda çalışmasının sağlanması için elbette mücadele edeceğiz. Çağrımızı yineliyoruz, yasa geri çekilmelidir. Sağlık Bakanlığı Kurulları’ndan hekimler çekilmeyi düşünmektedir” dedi.
Hükümetin hekimleri “ideolojik davranmakla” suçladığını hatırlatan Prof. Dr. Aktan, “Hekimlerin uygun koşullarda, uygun hastanelerde, uygun çalışma saatleriyle ve gelecek endişesi yaşamadan çalışmalarını istiyoruz. Bu bizim ideolojimiz. Bakanın ve AKP’nin de ideolojisi artık netleşmiştir. Bakan ben sağlığı özelleştireceğim, sonra bu özelleştirilen sağlığı uluslararası sermayeye hediye edeceğim, onlara ucuz işgücü için söz verdim, şu anda da bunu yapacağım demektedir. Ve bu ideolojisini gerçekleştirmek için de adımlarını çok sert biçimde atıyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

HEKİMLERE 19 OCAK’TA İŞ BIRAKMA ÇAĞRISI
ANKARA Tabip Odası (ATO) Başkanı Gülriz Ersöz, Tam Gün Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesi halinde sağlık alanında telafisi zor sakıncaların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu. TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu da, hekimlere tasarıya karşı 19 Ocak’ta iş bırakma çağrısında bulundu.
ATO, Tam Gün Yasa Tasarısı’na ilişkin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan ATO Başkanı Dr. Gülriz Ersöz, hükümetin bütün tepkilere rağmen tasarıyı Meclis Genel Kurulu’na getirdiğine dikkat çekerek, söz konusu tasarının sağlık alanında telafisi zor sakıncalar doğuracağını kaydetti. Ersöz, tasarıyı iflas etmiş bir Amerikan Modeli şeklinde değerlendirdi. Açıklamanın ardından konuşma yapan TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu ise tasarının 19 Ocak gününe kadar Meclis’te görüşüleceğini hatırlatarak, Meclis’ten çıkacak karar ne olursa olsun tasarıya karşı tüm hekimleri 10 Ocak gününde iş bırakma eylemine katılmaya çağırdı.
ANTALYA’DA ORTAK EYLEM
Antalya Tabip Odası, SES, Türk Sağlık Sen, Öğretim Üyeleri Derneği ve Akdeniz Özel Sağlık İşletmeleri Derneği’nin (AKSİD) tam gün yasası ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına açıklamayı Antalya Tabip Odası Başkanı Selçuk Koçlar yaptı. Koçlar, Tam Gün Yasas Tasarısı ile, sağlık çalışanlarına iş ve ücret güvencesi sağlamadığını, hekimlerin dışıda çalışan sağlık emekçilerinin ücretlerinde de artış sağlanmayacağının altını çizdi. Koçlar, işletme haline getirilen kamu sağlık kurumlarında ücret ve iş güvencesi olmadan çalışmanın iztendiğini, hekimler ve sağlık çalışanlarına “işletmene çok para kazandır!” anlayışının dayatıldığını belirtti. Antalya Öğretim Üyeleri Derneği adına söz alan Nursel Şahin de pazar günü yapılacak mitinge çağrı yaptı. (Ankara-Antalya/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Yetki tartışması Uludağ’ı vuracak

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de yolcu otobüsü devrildi, yaralılar var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa