16 Ocak 2010 00:00

Munzur’da baraj tehdidi büyüyor!

Dersim’de şehir merkezine yakın yapılan Uzunçayır Barajı su tutmaya başladı. Munzur ve Pülümür vadileri üzerinde yapılmak istenen 7 barajla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

Paylaş

Dersim’de şehir merkezine yakın yapılan Uzunçayır Barajı su tutmaya başladı. Munzur ve Pülümür vadileri üzerinde yapılmak istenen 7 barajla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.
Munzur Nehri’nde önemli bir noktada bulunan Torunoba mevkiinde barajın gövde inşaatı yapılacak. Yapılmak istenen Konaktepe 1 ve 2 HES Barajı ve Santral inşaatının şantiyesinin, önümüzdeki şubat ayı içerisinde kurulacağı öğrenildi. DSİ Bölge Müdürlüğü ile Tunceli DSİ İl Müdürlüğü’nde çalışan ve ismini vermek istemeyen kişiler, Munzur’da baraj yapımını içlerine sindiremediklerini belirterek, barajlarla ilgili yeni bilgi verdi. Bilgiye göre Konaktepe 1-2 Baraj yapımı için gereken bilgilerin “gizli ibaresiyle” kuruma ulaştığı ve baraj yapacak firmanın elamanlarının etüt çalışmalarına başladıkları belirtildi.
AKP NE YAPACAK?
Tunceli FEDAŞ’tan enerji talebinde bulunduklarını, ancak FEDAŞ’ın, istenen enerjinin yüksek olması nedeniyle bu ihtiyacı karşılayamayacağını ve bölgede bulunan Zorlu Grubu’na ait Mercan Barajı’ndan enerji alınabileceğini belirterek, buraya yönlendirdiği ifade edildi. Böyle bir talep olduğunu doğrulayan FEDAŞ yetkilileri, ayrıntılar hakkında bilgi vermediler.
Geçtiğimiz yıl Tunceli’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, kendisiyle görüşen demokratik kitle örgütlerinden oluşan heyete “baraj projelerini değerlendireceğini” söylemişti. Vadinin SİT alanı olması talebine karşılık olarak bilimsel araştırma yapacak bir heyet oluşturulması için de söz veren Gül’ün ardından ili ziyaret eden AKP’li bölge milletvekillerinden oluşan bir heyet, “Munzur Vadisi baraj projelerinin iptali ile ilgili düşüncelerimizi Başbakan’a aktaracağız” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamalara karşın, barajlarla ilgili çalışmaların hızlanması ise dikkat çekti. Yaşanan bu gelişmelerden de anlaşılacağı üzere, barajlara karşı daha etkin bir mücadelenin gerekliliği bir kez daha ortaya çıktı.
PÜLÜMÜR VADİSİ’NDE BARAJ İÇİN TOPLANTI
Diğer taraftan Pülümür Vadisi üzerinde baraj yapma ihalelerini alan ERNA Enerji’nin, 20 Ocak’ta Pülümür Kırmızıköprü’ye gelerek halk toplantısı yapacağı öğrenildi. Yapılacak olan toplantı ile ilgili firma afişleri de Pülümür ve Kırmızıköprü’ye asıldı. Barajlara karşı olan Dersim halkı da 20 Ocak’taki toplantıya katılacak. Dersimli aydın ve sanatçıların yanı sıra demokratik kitle örgütleri de toplantıdaki yerlerini alarak baraj politikasını teşhir edecekler. (Tunceli/EVRENSEL)
Hüseyin Tunç
ÖNCEKİ HABER

‘Vakıf Gureba kapatılmayacak’

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa