17 Ocak 2010 00:00

Anayasa paketinden demokrasi çıkmadı!

ANAYASA değişikliklerinde referandum süresini 120’den 45 güne indirmek için kanun teklifi hazırlayan AKP’nin düşündüğü ‘Anayasa paketi’nin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Paylaş

ANAYASA değişikliklerinde referandum süresini 120’den 45 güne indirmek için kanun teklifi hazırlayan AKP’nin düşündüğü ‘Anayasa paketi’nin ayrıntıları netleşmeye başladı. Pakette ‘askere sivil yargı’ düzenlemesinin anayasal güvenceye kavuşturulması, kadına pozitif ayrımcılık gibi kimi olumlu değişiklikler olmasına rağmen, talepler tam olarak karşılanmıyor. Parti kapatmalarda ‘terör’ bahanesinin korunması, seçim barajının düşürülmemesi, yargıya müdahale ise tartışmalı maddelerden.
MECLİS HAREKETLENDİ
‘Referandum teklifini’ Meclis’e sunan AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’la Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa değişikliği planladıklarını doğrularken, çalışmaların gelecek aydan itibaren başlatılacağı belirtiliyor. Bozdağ’ın önceki hafta Meclis’e sunduğu referandum teklifinin tartışması sürürken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün “Türkiye referandumlara alışsın” diyerek ‘kısmi bir değişiklikten’ söz etmesi, Meclis’i hareketlendirdi. Teklif Meclis’te kabul edilince bir Anayasa değişiklik paketi gündeme taşınacak.
ÇİFTE SANDIK ZOR
AKP kurmayları, 5 yıldır bu değişiklikler üzerinde çalışıldığını söylüyorlar. Kulislerde AKP’nin, şubat ayından itibaren Anayasa değişikliği sürecini ‘resmen’ başlatacağı, bu konuda parti içinde yeni bir komisyon oluşturarak yeni paket üzerinde çalışmalar yapılacağı konuşuluyor. AKP yönetimi, Anayasa değişikliği ile genel seçimlerin birlikte yapılmasını, yani ‘çifte sandık’ olasılığını ise ‘zayıf bir ihtimal’ diye niteliyor. AKP’nin seçimden önce gündeme getirmeyi planladığı pakette şunların yer alması bekleniyor:
PARTİ KAPATMA: ‘Siyasi partilerin uyacakları esaslar’ başlıklı 69. maddeye, parti kapatmaları Venedik Kriterleri çerçevesinde zorlaştıran hükümler konulacak. Bu düzenlemeyle, şiddet ve teröre bulaşmadığı sürece partiler kapatılamayacak. Dava açma usulü de değişecek. Dava açılması Meclis’in veya bir kurulun onayına bağlı olacak. Bu konuda yetersiz bulunan değişikliklerden. Zira, “terör ve şiddet” ayrımı getirilmesine demokrasi çevreleri karşı çıkıyor. DTP’nin ve diğer pek çok Kürt partisinin de ‘terör’ bahanesiyle kapatılması buna örnek gösteriliyor.
TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ: Seçim barajı yine yüzde 10 olarak kalacak. 550 milletvekilliğinden 100’ü, partilerin aldıkları oy oranına göre dağıtılacak. Böylelikle küçük partilerin TBMM’ye temsilci göndermesi sağlanacak. Bu değişiklik de yeterli bulunmuyor. AKP Hükümeti, antidemokratik olan yüzde 10 barajını kaldırmak yerine sorunun etrafında dolaşmayı tercih ediyor.
YÜKSEK YARGININ YAPISI: HSYK ile Anayasa Mahkemesi’nin yapısı değişecek. Anayasa Mahkemesi’nde üye sayısının 11’den 21’e yükseltilmesi, 12 üyenin TBMM tarafından seçilmesi, Anayasa Mahkemesi’nin iki daireden oluşturulması; HSYK’da da üye sayısının 21’e çıkarılması gibi konular tartışılıyor. Bu düzenleme de tartışmalı. Çünkü bu değişiklik, hükümetin yargıyı kontrol altına alma çabası olarak değerlendiriliyor. Buna gerekçe olarak ise yargıda dinlemeler, baskılar ve yargının talebine rağmen yapılmayan atamalar gösteriliyor.
ASKERLERE SİVİL YARGI: CHP’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü, askerlere sivil yargı yolunu açan yasal değişikliğin, Anayasa’nın 145. maddesine taşınması gündemde.
POZİTİF AYRIMCILIK: Anayasa’nın ‘Kanun önünde eşitlik’ başlıklı 10. maddesine kadınlar, yaşlılar, çocuklular ve özürlülerle ilgili de pozitif ayrımcılık yapılacağına ilişkin fıkra eklenecek.
KİŞİSEL VERİLER: ‘Kişi hürriyeti ve güvenliği’ başlıklı 19. maddeye, kişisel verilerin korunmasına ilişkin hüküm eklenecek. Buna göre kişisel bilgiler, ancak kişinin açık rızasına veya kanunla öngörülen bir sebebe dayalı olarak kullanılabilecek.
(Ankara/EVRENSEL)

CHP TUZAK GÖRÜYOR
Baykal ve kurmayları da olası bir Anayasa değişikliğini konuşmaya başladı. Anayasa değişikliği ile yargıya müdahale edilmek istendiğini savunan CHP’liler, bunun için yapılacak bir değişikliğe destek vermeyi düşünmüyorlar. Yargıyı hedef alan değişikliğin içinde Türkiye milletvekilliği, memurlara toplusözleşme, grev hakkı gibi bazı önerilerin de gelebileceğine dikkat çeken CHP’liler, bunları bir tuzak olarak görüyor ve yargıyı hedef alacağını ileri sürdükleri bu sürece kesinlikle destek vermeyi planlamıyor.

BARAJ SAMİMİYET GÖSTERGESİ
BDP’nin hukukçu milletvekillerinden Hasip Kaplan, tartışılmaya başlanan Anayasa değişikliğini değerlendirdi. Anayasa değişikliği konusunda temel şartlarının seçim kanununda değişiklik olduğunu söyleyen Kaplan, şöyle konuştu: “Seçim barajını yüzde 10’a düşürmeyen bir hükümet hiçbir açılımda samimi değildir. Beleş milletvekili hesabıyla 3 parti zımni anlaşıyor. Halkın iradesi önündeki engel kalkmadan hiçbir iş samimi olamaz.”
Kaplan, konunun Meclis’e gelmesi durumunda parti olarak da değerlendirmelerini yapıp bir öneri listesi sunacaklarını söyledi.

AKP: HEDEF TAMAMI
AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Anayasa değişikliğinde hedefin Anayasa’nın tamamının değiştirilmesi olduğunu söyledi, “Ama olmazsa parça parça değişiklikler olacak” dedi.
AKP Genel Merkezi’nde dün bir basın toplantısı düzenleyen Abdülkadir Aksu, şartların ve ortamın uygun olması halinde değişikliklerin gündeme getirileceğini belirtti.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ARTIK BARIŞ VAKTİ!

SONRAKİ HABER

Topbaş mahkeme tanımıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...