17 Ocak 2010 00:00

‘Ağca yalnız değildi’

ABDİ İpekçi’nin tetikçisi ve Papa suikastı zanlısı Mehmet Ali Ağca, yarın cezaevinden çıkıyor. İşte tam bu sırada bir polis müdüründen oldukça ilginç iddia geldi.

Paylaş

ABDİ İpekçi’nin tetikçisi ve Papa suikastı zanlısı Mehmet Ali Ağca, yarın cezaevinden çıkıyor. İşte tam bu sırada bir polis müdüründen oldukça ilginç iddia geldi. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hayri Kozakçıoğlu, Ağca’nın yalnız olmadığını söyledi. Kozakçıoğlu, NTV’ye verdiği röportajda şöyle konuştu: “Olaydan 5.5-6 ay sonra biz kendisini Beyazıt’taki bir kahvehaneden etrafa göstermeden aldık, sorguladık. 24 saat geçmeden suçunu itiraf etti. Suç ortaklarını ve silahı söyledi. Suç ortaklarından biri 24 saat geçmeden Adana’dan getirildi. Ama biri kaçma şansını buldu ve yurtdışına kaçtı. Hâlâ yurtdışındadır zannederim.
KONTRGERİLLA İMASI
Bana göre iki büyük handikap vardı. Biri Ağca’nın tetiği çektiğinin ispatlanması yeterli değildi, çünkü yalnız değildi. Ağca, belli bir şekilde bu olaya hazırlandı ve arkasında değişik güçler kullanıldı, bunların tamamının ortaya çıkarılması gerekiyordu. Bizim tespitimizde tek silah vardı ve tek kişi tarafından ateş edildi. Kontrgerillanın bu işin içinde ne derece olduğunu kesin olarak söyleyemiyorum ama Ağca’nın cezaevinden kaçması bir organizasyondur. Bana göre işin içinde kaçma değil, kaçırılma olayı vardır. Pasaport temin etme, başka yerlere kaçırma, çok iyi saklama ve polisi biraz baskı altında tutma gibi organizasyonlar vardı.” (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa