18 Ocak 2010 00:00

Hükümet yargıya takı(lı)yor!

Başbakan Erdoğan başta olmak üzere AKP Hükümeti’nin kurmayları her fırsatta yargıya çatıyor.

Paylaş

Başbakan Erdoğan başta olmak üzere AKP Hükümeti’nin kurmayları her fırsatta yargıya çatıyor. Dinlemeler, yapılmayan seçimler, anayasa değişiklikleriyle de yargı baskı altında tutuluyor. AKP Hükümeti’nin yargıya karşı bu ‘takık’ durumunun önemli bir nedeni var. Çünkü hükümet sık sık yargıya ‘takılıyor.’ AKP’nin hükümet olduğu dönemden bu yana yaptığı pek çok düzenleme yargı tarafından durduruldu. Bu durum AKP’yi ve hükümeti oldukça kızdırıyor.
KİMİ İPTALLER
İşte son yıllarda yargıya taşınan ve durdurulan faaliyetlerden örnekler:
ECZANELER: Danıştay, eczanelerle tek tek sözleşme yapılarak ilaç teminini düzenleyen protokolün yürütmesini durdurdu.
GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ GIDALAR: Danıştay 10 ve 13’üncü Daire, genetiği değiştirilmiş gıda maddelerinin ihracını düzenleyen yönetmeliğin yürütmesini durdurdu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu daha sonra itiraz üzerine bu kararı kaldırdı.
ŞEKER İHALESİ: 13’üncü Daire, Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının bir bütün halinde özelleştirilmesini durdurdu.
ALİAĞA: Aliağa’da 49 yıllığına termik santral kurulması ve elektrik izni verilmesini içeren EPDK kararı durduruldu.
PETKİM: İdari Dava Daireleri Kurulu, PETKİM’in yüzde 51 oranındaki hissesinin blok satışına ilişkin özelleştirme şartnamesinin yürütmesini durdurdu. PETKİM için 5 Temmuz 2007’de açık artırma yapılmış, 2 milyar 50 milyon TL teklif veren Rus-Kazak ortaklığı yerine ihale, ikinci olan Azeri konsorsiyuma, Socar- Turcas-Injaz OGG’ye verilmişti.
İZMİR LİMANI: İdari Dava Daireleri Kurulu, TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait İzmir Limanı’nın özelleştirilmesi amacıyla açtığı ve 1 milyar 275 milyon dolara Global-Hutchison Whampoa Ltd-Ege İhracatçı Birliği ortaklığının kazandığı ihalenin yürütmesini durdurdu.
ERDEMİR: Erdemir’in OYAK’a devrine ilişkin Rekabet Kurulu kararı, Danıştay 13’üncü Dairesi’nce durduruldu.
BOĞAZLAR: Danıştay 13’üncü Dairesi, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
NÜKLEER SANTRAL: Mersin- Akkuyu’da nükleer enerji santrali kurulması için gerekli düzenlemeleri içeren yönetmeliğin yürütmesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca durduruldu.
SİNOP SANTRALİ: Sinop’ta yapılması planlanan yaklaşık 2 milyar dolarlık ithal kömüre dayalı termik santral yatırımları, ÇED raporları nedeniyle durduruldu.
KIŞLADAĞ ALTINI: Danıştay 6’ncı Dairesi, Kışladağ’da altın madeni aranmasına ilişkin Çevre Bakanlığı kararını durdurdu.
MADENCİLİKTE DEPREM: 8’inci Daire, madencilik sektörünü yakından ilgilendiren ve orman sayılan alanlarda madencilik faaliyetlerine izin veren yönetmeliği durdurma kararı verdi.
MADEN YASASI: Anayasa Mahkemesi, orman niteliğini kaybetmiş alanlarda maden aranmasına olanak tanıyan yasa hükmünü iptal etti.
İGDAŞ: 13. Daire, doğalgaz şirketi İGDAŞ’ın özelleştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na yetki veren belediye meclis kararının yürütmesini durdurdu.
KATSAYI: Üniversitelere girişte meslek ile düz liseler arasındaki katsayı farkını ortadan kaldıran yönetmeliğin yürütmesi, Danıştay 8’inci Dairesi’nce durduruldu.
TELEFON DİNLEME: Danıştay 5’inci Dairesi, hakim-savcıların telefonlarının dinlenmesine olanak tanıyan Teftiş Kurulu Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu.
(İstanbul/EVRENSEL)

YARGI SAVUNMADA!

Bu kararlarla birlikte yargıya yönelik baskılar ise hat safhada. Geçen yıl, yargıç ve savcıların yasa dışı dinlenmeleri gündeme otururken, Cumhuriyet tarihinde ilk defa 2009’da Yargıtay ve Danıştay kurumsal olarak dinlendi. Onlarca hakim ve başsavcı dinlendi ve soruşturmalar açıldı. Yargıtay’ın ‘zor durumdayız’ açıklamalarına rağmen HSYK üyelerinin seçimi yapılmadı. Buna neden olarak ise hükümete yakın isimlerin atanmak istenmesi gösterildi. Hükümet son olarak yeni anayasa paketinde yargıya yönelik bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Bu değişiklikle yüksek yargı üyelerinin seçilmesine ilişkin iktidarın etkisi arttırılıyor. Yargı bu baskılara karşı en dikkat çekici tepkiyi ise “Türkiye’de yargı savunma halinde” diyerek verdi. Bu açıklama da “bir milat” olarak değerlendirildi.
ÖNCEKİ HABER

JİTEM KORUCULARA SİLAH DAĞITMIŞ!

SONRAKİ HABER

Eczacılardan Rekabet Kurumuna yanıt: Fiyatları bakanlık belirliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa