18 Ocak 2010 00:00

Aleviler: Bakan Atalay kimi kandırıyor?

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay’ın 15 Ocak tarihinde demokratik açılımla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kanun tasarıları ...

Paylaş

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay’ın 15 Ocak tarihinde demokratik açılımla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kanun tasarıları hazırlanırken “Sivil toplum örgütleriyle toplantılar yapıldığı, onların görüşlerinin alındığı” yönündeki ifadeleri Alevi örgütlerinin tepkisini topladı.
Alevi Enstitüsü, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri tarafından yapılan ortak açıklamada, İçişleri Bakanı’nın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı, Atalay’ın kamuoyunu yanılttığı vurgulandı.
ÇAĞRILARI CEVAPSIZ KALDI
Hükümetin şu ana kadar sadece iki girişimde bulunduğu, bunların da diyalog ve katılımdan uzak girişimler olduğu belirtildi. Bakan Atalay tarafından 13 Kasım’da demokratik açılımla ilgili ilk yapılan açıklamaların ardından Türkiye’nin önde gelen 40 kitle örgütünün ortak bir açıklama yaptığı ve hükümeti resmi bir davet mektubu ile yuvarlak masa toplantısına davet ettiklerinin hatırlatıldığı açıklamada, hükümetin ise bu talebe hiçbir cevap ya da karşılık vermediğine dikkat çekildi.
HANGİLERİNİN GÖRÜŞÜNÜ ALDINIZ
Açıklamada ayrıca, hak ve özgürlükleri ihlal edilen grupları temsil eden kitle örgütlerinin etkili ve yeterli katılımını sağlamadan demokrasinin gerçekleşemeyeceği vurgulanarak hükümete “Bu grupları temsil eden hangi sivil toplum kurumunun katılımını sağladınız, görüşünü aldınız” sorusu yöneltildi. “Hükümeti bir kez daha temel hak ve özgürlükler ile ilgili kanun tasarılarının hazırlanması sürecinde çok geç olmadan sivil toplum örgütlerinin sesine kulak vermeye, onların doğrudan katılımını sağlamaya, görüşlerini dinlemeye ve dikkate almaya davet ediyoruz” denildi. (Ankara/
ÖNCEKİ HABER

Kozmik odada ilk ‘delil’

SONRAKİ HABER

Sakarya'da öldürülen Kürt işçinin arkadaşı ırkçı saldırıyı anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa