18 Ocak 2010 00:00

43 barodan Kürt sorununa çözüm talebi

Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen “Barolar Açılımı Tartışıyor” toplantısının ardından 43 baro başkanının imzasını attığı sonuç bildirgesini de açıkladı.

Paylaş

Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen “Barolar Açılımı Tartışıyor” toplantısının ardından 43 baro başkanının imzasını attığı sonuç bildirgesini de açıkladı. Kürt sorununun kalıcı çözümü için sivil anayasa hazırlanmasının yanında hızlı bir şekilde Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, silahlı çatışma riskinin ortadan kalkması için PKK’nin sınır dışına çekilmesi ve operasyonların durdurulması talep edildi.
Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen “Barolar Açılımı Tartışıyor” konulu iki günlük toplantı sona erdi.
Toplantının sonuç bildirgesi Hasanpaşa Hanı’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Aralarında Ankara, Balıkesir, Bursa, İzmir, Van, Batman, Bingöl’ün de bulunduğu 43 ilin baro başkanlarının imzasını taşıyan sonuç bildirgesini Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar okudu. Kürt meselesinin Türkiye’de demokrasi yoluyla çözülecek bir sorun olduğunu belirten Aktar, “Demokratik Açılım tüm ülkeyi kapsayacak eksiksiz demokrasiyle gerçek hukuk devleti temelinde ele alınması gerekir. Kürt meselesi demokrasi içerisinde, şiddet dışlanarak, özgürlük ve eşitlik temelinde oluşturularak çözülebilir” dedi. Demokrasi dışı usullerle çözülmeye çalışılan bu sorununun ülkede binlerce can kaybıyla birlikte ekonomik kaynakların yok edilmesine neden olduğunu ifade eden Aktar, Türkiye’de ki sorunların çözümünün katılımcı sivil inisiyatifle hazırlanacak yeni bir anayasanın hayata geçirilmesi ile mümkün olacağını söyledi.
SİYASİ PARTİLER YASASI DEĞİŞTİRİLSİN
Toplumun bütün kültürel unsurlarının eşit haklar temelinde bir arada yaşabileceği, hukukun üstünlüğü için bütün kurumların demokratik bir anayasaya ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Aktar, şiddeti reddeden bütün siyasal oluşumların örgütlenmesinin önündeki bütün yasal engellemelerin kaldırılması gerekliliğine dikkat çekti. Temsilde demokrasiyi esas alan bir seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nın acilen yürürlüğe geçirilmesi gerektiğine işaret eden Aktar, yargının siyasallaşmasının Türkiye’de toplumun adalete olan inancını sarstığını, yargı bağımsızlığı ile tarafsızlıkla bağdaşmayan uygulamalara bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.
ÇATIŞMA RİSKİ KALDIRILMALI
Aktar, Türkiye’de silahlı çatışma riskini ortadan kaldıracak bir formülün silahlı örgüt üyelerinin ülke sınırları dışına çekilmesi ile birlikte operasyonların durdurulması olduğunu söyledi. “Demokratik Açılım” sürecinin siyasi yönünün sosyal ve ekonomik özelliklerle de bir bütün görülmesi gerektiğini ifade eden Aktar, açıklamanın ardından sonuç bildirgesinde imzası bulunan 43 ilin baro başkanlarının isimlerini okudu.
(DİYARBAKIR)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ROJEV

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...