18 Ocak 2010 05:00

Halkı değil partisini savundu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlık örgütlerinin karşı çıktığı Tam Gün Yasa Tasarısı’nı savunurken ilginç ifadeler kullandı.

Paylaş

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlık örgütlerinin karşı çıktığı Tam Gün Yasa Tasarısı’nı savunurken ilginç ifadeler kullandı. Türk Tabipler Birliği’nin “uzun çalışma saatleri, performansa dayalı esnek çalışma” gerekçeleriyle yasaya karşı çıkmasına sinirlenen Akdağ, “AKP’ye karşı parti kurun” dedi.
Recep Akdağ, yasa tasarısının görüşüleceği 19 Ocak Salı gününü grev ilan eden TTB hakkında ağır imalarda bulundu. Akdağ, “Çıksınlar, AKP hükümetlerinin, AKP’in sağlık programı vatandaşı memnun ettikçe, vatandaşın işini kolaylaştıkça, biz onlara muhalif olduğumuz için, ideolojik olarak onların karşısında olduğumuz için bizim pozisyonumuz zorlaşıyor’desinler. Yahut çıksın bir parti kursunlar. Gelsinler AKP ile mücadele etsinler”diye konuştu.
Bakan Akdağ, Tam Gün Yasa Tasarısı ile hem hekimlere hem de vatandaşlara önemli avantajlar sağlanacağını ileri sürerek, “Türk Tabipler Birliği hastanelerde iş bırakmaları için doktorlara çağrıda bulunuyor. Halkın bu kadar yararına olan bir kanunda, bu çeşitten eylem çağrıları halka yapılabilecek büyük bir haksızlıktır. Bu çağrıları yapmak, bu çağrıları yapanların ettikleri hekimlik yeminine sığmaz, ayıptır, yazıktır” diye konuştu.
ESNEK ÇALIŞMAYI SAVUNDU
Yasa ile uzayan iş saatlerini savunan Sağlık Bakanı Akdağ, “Doktorlar mesailerinden sonra hastanede ilave çalışma yaparsalar, şu anda yapılan ek ödemelerin üstüne bir kere daha ek ödeme veriyoruz. Doktorların kazancı artıyor. Nöbet paralarını artırıyoruz. Tabipler Birliği, nöbet parasının artırılmasına mı karşı? Bu asistanlar uzun nöbetler tutuyorlar. Onlara belli saatten sonra nöbet parası ödenmiyordu. Tabipler Birliği buna mı karşı? Böyle bir meslek örgütü olur mu? Neye karşısın? Yani neye karşı olduğunu söyle. İdeolojik kelimelerle, cümlelerle anlatıp milletin kafasını karıştırma, açıkça bunlara karşıysan ‘bunlara karşıyım’ deyin” ifadelerini kullandı.
SAĞLIK ÖRGÜTLERİ BAKANI YALANLIYOR
Öte yandan hekim örgütleri tasarıya karşı çıkmayı sürdürüyor. İzmir Tabip Odası, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı Akdağ’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Hiçbir ek ücret artışı sağlamadan, sadece nöbet saat ücretimizi 3 TL’den 5 TL’ye çıkaran bu tasarı, zaten almakta olduğumuz performans ücretinin, 549 TL’sını 1450 TL maaş almakta olan pratisyen hekime, 1008 TL’sini 625 TL maaş almakta olan uzman hekime yeniden veren, yani sağ cebindeki parayı sol cebine aktarıyor” denildi.
SES Denizli İl Temsilciliği’nden de, Tam Gün Yasa Tasarısı ile hastanelerin ticari işletme, çalışanların da sözleşmeli köle olacağı, temel maaşları düşüreceği, iş güvencesinin ortadan kalkacağı, yasanın sadece hekimleri değil, sağlık çalışanlarını ve hastaları da etkileyeceği açıklaması yapıldı.


‘BU YASA ÇALIŞMA BARIŞINI BOZAR’
Sağlık çalışanlarının ‘kölelik yasası’ olarak tanımladığı Tam Gün Yasa Tasarısı’nın TBMM Genel Kurul görüşmelerinin yarın tamamlanarak yasalaşması bekleniyor.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sağlık personelinin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmemesi, döner sermaye gelirlerinin bir kısmının emekliliklerine yansıtılmaması ve radyoloji çalışanlarının çalışma sürelerinin 35 saate çıkartılması gibi yasadaki itiraz noktaları hakkında Cumhurbaşkanı’ndan veto talebinde bulunacaklarını kaydetti. Kaçar, “İtirazımızı üyelerimizin mektupları ile birlikte Cumhurbaşkanına ileteceğiz. Cumhurbaşkanımızın Özel İstihdam Büroları ile ilgili yasayı veto ederken ortaya koyduğu sağduyulu yaklaşımı, Tam Gün Yasası’nın adaletsizlik içeren hükümlerinin düzeltilmesi için de sergileyeceğine ve yasayı veto edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaçar, Tam Gün Yasası’nın bu haliyle çalışma barışını olumsuz etkileyeceğini belirterek yasanın hekimler için ise olumlu olduğunu ileri sürdü. Ancak Türk Tabipleri Birliği, bir çok uzmanlık derneği ve sağlık örgütleri de Tam Gün Yasası’nı “kölelik yasası” olarak değerlendirerek karşı çıkıyor.
(Ankara/
ANKA)
ÖNCEKİ HABER

Kazdağları’ndan kara bulutlar gitmiyor

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa