18 Ocak 2010 00:00

Heronlar kriz dinlemedi!

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “alçak koltuk” krizinin ardından Ankara dün ‘önemli bir konuğu’ ağırladı.

Paylaş

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “alçak koltuk” krizinin ardından Ankara dün ‘önemli bir konuğu’ ağırladı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak bazı temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Dün sabah saatlerinde gelen Barak’ı havaalanında Ankara Vali Yardımcısı, İsrail’in Ankara Büyükelçisi ve Savunma Bakanlığı adına bir tuğgeneral karşıladı.
İlk olarak Anıtkabir’i ziyaret eden Barak, Anıtkabir Özel Defteri’ne “Savaşta ve barışta bir kahraman olan Kemal Atatürk’e büyük takdir ve hayranlık duygularımla buradayım. Bölgemizi barış ve istikrarlı kılmak için onun mirasından ilham alıyoruz” diye yazdı.
DAVUTOĞLU GÖRÜŞMESİ
Barak ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığındaki makamında yapılan görüşmede herhangi bir açıklama yapılmazken, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. Görüşmede, ‘alçak koltuk’ krizine maruz kalan Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile İsrail’in Ankara Büyükelçizi Gaby Levi de hazır bulundu.
Barak, daha sonra mevkidaşı Vecdi Gönül ile görüştü. Barak, akşam saatlerinde Ankara’dan ayrıldı.
PEKİ NEDEN GELDİ?
Barak tüm tartışmalara rağmen askeri ilişkiler ve Türkiye’nin İsrail’den satın almayı planladığı insansız hava uçakları Heron’larla ilgili nihayi anlaşmayı imzalamak için Türkiye’ye geldi. İsrail’in geçtiğimiz yıl teslim etmesi gereken 10 adet Heron, iki ülke arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle gerçekleştirilmemişti. Krizin yaşandığı karşılıklı sert açıklamaların yapıldığı günlerde ise İsrail’e giden bir Türk heyeti, 10 Heron’un 4’ünü mart ayında, 6’sını ise 2010 yılı sonuna kadar teslim alma sözü almıştı.
GÜL VE ERDOĞAN’DAN RET
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri nedeniyle İstanbul’da olmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise üç günlük yurtdışı ziyaretinin başlamasını gerekçe göstererek Barak’a randevu vermemişti. Cumhurbaşkanı Gül’ün “Pazartesi görüşelim” önerisini ise Barak “Almanya’da olacağım” diyerek kabul edemedi.

BAŞBUĞ: ŞEHİR DIŞINDAYIM
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da Ankara dışında olmasını gerekçe göstererek, Ehud Barak’la görüşemeyeceğini bildirdi.
(Ankara/EVRENSEL)

AYALON: BÜYÜKELÇİYİ SINIRDIŞI EDERİZ
Ankara’da silah pazarlığı yapılırken Türkiye-İsrail arasında diplomatik krize yol açan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u sınırdışı etme tehdidinde bulundu. Ayalon, bir İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada Türk dizilerinde İsrail’e yönelik eleştirilerin sürdürülmesi halinde buna kayıtsız kalmayacaklarını söyledi. Danny Ayalon, tepkilerinin ne olacağını sorulması üzerine “Belki, büyükelçilerini sınırdışı ederiz” dedi.
Ayalon, haftabaşında “Kurtlar Vadisi Pusu” dizisiyle ilgili rahatsızlıklarını iletmek üzere çağırdığı Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a diplomatik teamüllerde yeri olmayan bir şekilde muamele etmiş ve Çelikkol’u kasten alçak bir koltuğa oturtmuştu.
ÖNCEKİ HABER

Su, gıda, ilaç bekliyorlar

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa