18 Ocak 2010 00:00

Balıkçı kasabasından sanayi merkezine

BİR zamanların balıkçı kasabası, bugünün en önemli sanayi merkezlerinden olan 28 yıllık ilçe Aliağa’nın 41 yıl önceki görüntüleri yayınlandı

Paylaş

BİR zamanların balıkçı kasabası, bugünün en önemli sanayi merkezlerinden olan 28 yıllık ilçe Aliağa’nın 41 yıl önceki görüntüleri yayınlandı.
1952 yılında belde belediyesi statüsüne kavuşan Aliağa’nın nahiye olduğu dönemlerde, 1968-1969 yıllarına ait olan ve ilk kez yayınlanan görüntülerde Aliağa’nın 4. Belediye Başkanı Kazım Onaran döneminin 23 Nisan törenleri ile o günkü adıyla Deniz, Balık ve Turizm Bayramı’ndan kesitler yer alıyor. Ayrıca o dönemlerde nahiyenin yeni kurulan futbol takımının oyuncuları çevre kasaba ve ilçelerin takımları ile oynadıkları futbol maçlarından görüntüler yer alıyor. Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sitesi www.aliaga.bel.tr adresi üzerinden izlenebilen görüntüler Aliağa’nın yakın tarihine ışık tutar nitelikte.
8 mm sessiz film tekniği ile kaydedilmiş ilk görüntüler siyah beyaz; bu günkü Mehmet Saka İlköğretim Okulu civarında harman yeri olarak adlandırılan futbol sahasındaki gençlerin maçından. Dönemin ileri gelenleri ve gençleri tarafından kurulan takımın ilk futbolcuları maç yaparken görüntülenmiş. Görüntülerde bugün 60’lı yaşlarda, o günlerde 20’li yaşlarda olan kentin tanınmış simalarından Yavuz Güral, Sezai Özkan, Hikmet Sezen, Arif Vural, Haşim Küçük, İsmail Şen, Oktay Gürol, kaleci Selahattin, Mahmur Uzun gibi kişiler Aliağaspor forması ile ter döküyor.
Dönemin Aliağa’sı ile bir başka görüntü ise 23 Nisan Çocuk Bayramı törenlerinden. Görüntülerde Demokrasi Meydanı bölgesinde yapılan resmi geçit töreni yer alıyor. 21 dakikalık film, Aliağa yakın tarihinin bugüne dek ortaya çıkmış ilk görüntülü belgesi olma özelliği taşıyor. (İZMİR)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EGE ÇELİK’TE DE AYNI SENARYO

SONRAKİ HABER

İzmir ve Adana'da hukuk örgütleri Pakistanlı meslektaşlarını unutmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa