18 Ocak 2010 00:00

Diplomasiye farklı bir bakış

ADANA Çukurova Tüyap Kitap Fuarı’ndaki önemli etkinliklerden Uluslararası İlişkiler Tarihi (Diplomasi Tarihi) söyleşisi çok sayıda okurun katılımıyla gerçekleşti.

Paylaş

ADANA Çukurova Tüyap Kitap Fuarı’ndaki önemli etkinliklerden Uluslararası İlişkiler Tarihi (Diplomasi Tarihi) söyleşisi çok sayıda okurun katılımıyla gerçekleşti. Evrensel Basım Yayın Genel Yayın Yönetmeni Cavit Nacitarhan ve Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Elife Hatun Kılıçbeyli’nin konuşmacı olduğu söyleşide, 4 ciltlik tarih ve inceleme kitabı olan Uluslararası İlişkiler Tarihi’nin alanında farklı bir pencere açtığına vurgu yapıldı.
Evrensel Basım Yayın Genel Yayın Yönetmeni Cavit Nacitarhan, yayınevi olarak, kaybolmuş ya da köşeye atılmış kitapları okurla buluşturmaya çalıştıklarını söyledi. 12 Eylül mağduru olan Uluslararası İlişkiler Tarihi (Diplomasi Tarihi)’ni tarihsel ve güncel gelişmeler ışığında aslına sadık kalarak yayınladıklarını belirten Cavit Nacitarhan, tablo ve dokümanlara boğmadan akıcı bir dil kullandıklarını ifade etti.
Antik Yunan ve Sovyetler Birliği’nin tüm anlaşma ve görüşmelerini halka açıkladıkları için diplomasi tarihinde önemli bir yer tutuklarını belirten Cavit Nacitarhan, ülkemizde ise tam tersi bir durum yaşandığını ifade etti. Nacitarhan ülkeyi ve halkı yakından ilgilendiren konuların kapalı kapılar ardında ‘sır’ niteliğinde görüşüldüğünü vurguladı.
Cavit Nacitarhan, bu kitabın, spekülatör G. Soros’un finans ettiği bilgi kirliliği güdümlü kitaplara alternatif oluşturduğunun altını çizdi.
Türkiye’nin Angola-Sakson anlayışla Amerika-İngiltere diplomasisinden ayrılmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Elife Hatun Kılıçbeyli, kendi özgün teori ve disiplinini yaratamadığı için kopya bir müfredatla uluslararası ilişkilerini sürdürdüğünü belirtti. Türkiye’nin kendi ulusal çıkarlarına uzak ve yabancı bir diplomasi yürüttüğüne değinen Yrd. Doç. Dr. Elife Hatun Kılıçbeyli, üstelik üye olduğu 158 uluslararası örgüt tarafından da ‘örümcek ağıyla’ kuşatıldığını söyledi. Kapitalist egemen yaklaşımı içeren liberal, neoliberal, postmodernist ya da hükümetarasıcılık diplomaside çıkarların esas olduğunu belirten Kılıçbeyli, “Uluslararası ilişkilerde ‘çağdaşlık, hukuka saygı, realite ve demokratik’ yaklaşımlar, egemen olan ülkenin çıkarlarına hizmet ettiği zaman kullanılan tanımlamalardır. Bu kitabı okuduğunuzda, yaşananların yeni olmadığını görüyorsunuz” dedi.
1991-1998 yıllarsı arasında Moskova’da kitabın bazı yazarlarından eğitim aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Elife Hatun Kılıçbeyli “Ben Rusçasını kaynak olarak kullanıyordum. Kitabın Türkçeye çevrildiğini duyunca çok heyecanlandım. Benim için bir baş kaynak oldu” dedi. (Adana/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sporu bilimle yoğurmak

SONRAKİ HABER

Çin'deki koronavirüs salgınında can kaybı 80'e, enfekte sayısı 2 bin 744'e yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...