19 Ocak 2010 00:00

IMF ile görüşme trafiği hızlandı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) ile görüşmeler, Türkiye temsilciliği aracılığıyla yürütülüyor.

Paylaş

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) ile görüşmeler, Türkiye temsilciliği aracılığıyla yürütülüyor. IMF Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan’ın, son aşamada Türkiye’ye çağrılacağı belirtiliyor. IMF’nin Ankara Ofisi’nin yanı sıra IMF’nin Washington Genel Merkezi’ndeki Türkiye temsilciliği uzmanları da, yürütülen teknik çalışmalara katılıyor. Ancak, müzakerelerin “dar bir kadro” ile yürütüldüğü vurgulanıyor.
IMF ile yapılacak 2 yıllık ya da 18 aylık bir stand-by anlaşması, “Önden Yüklemeli” bir program olacağı için alınacak kredinin önemli bir kısmı kısa sürede kullandırılabilecek.
Türkiye’nin IMF’den sağlayacağı ilave kaynak, Türkiye’nin büyüme hızını da olumlu yönde etkileyecek. Genel olarak risk primini de bir miktar daha aşağıya çekecek.
ORTA VADELİ HEDEFLERE UYUMLU
Türkiye’nin, orta vadeli hedefleri ve mali disiplini bozmadan, ancak yatırımları da kısmadan yürütülecek bir program üzerinde durduğu, fonun da bunu kabul ettiği vurgulanıyor.
En son alınan mali önlemlerin de, emekli maaşları ve diğer harcamaların bütçe disiplini içinde gerçekleştirileceğinin birer kanıtı olarak IMF’ye sunulduğu ifade ediliyor. Görüşmelerde Türkiye’nin, kamu finansman açığı ve bütçe disiplininin de AB’nin Maastricht kriterlerine fazlasıyla uyduğu belirtildi. (ANKARA)ÖNCEKİ HABER

JiTEM mağdurları adalet istiyor

SONRAKİ HABER

Un çuvalı taşıyan Suriyeli elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa