19 Ocak 2010 00:00

Grevci işçiye suçlu muamelesi

ÇEMEN Tekstil grevi 7. gününde kararlılıkla devam ederken polisin işçilere yönelik baskıları da sürüyor.

Paylaş

ÇEMEN Tekstil grevi 7. gününde kararlılıkla devam ederken polisin işçilere yönelik baskıları da sürüyor. Haklı talepleri için greve çıkan işçilere suçlu muamelesi yapan polis grevin ilk günü yaşanan gerginliği bahane ederek işçilerin ve sendika yöneticilerinin ifadesini alıyor.
Greve Gaziantep’teki sendikaların, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin desteği ise artarak sürüyor.
İŞÇİLERİN İFADESİ ALINIYOR
Polisin grevdeki işçilere karşı en başından beri sergilediği patron yanlısı tutumu devam ediyor. Grevin ilk günü bir servis şoförünün işçilerin üzerine araba sürmesi sonucu yaşanan gerginliği gerekçe gösteren polis, sendika yöneticilerini, işyeri temsilcilerini ve bazı işçileri karakola çağırarak ifadelerini aldı. Daha önce DİSK Genel Merkez Yöneticisi Muzaffer Subaşı, DİSK Tekstil Genel Sekreteri Recep Türkyılmaz, DİSK Tekstil Şube Başkanı İbrahim Karaca, iki işyeri temsilcisi ve 5 işçiyi karakola çağırarak ifadelerini alan polis dün iki işçiyi daha ifade vermeye çağırdı. İfade verme olayıyla ilgili gazetemize konuşan DİSK Tekstil Şube Başkanı İbrahim Karaca haklı oldukları bir olayda suçlu muamelesi gördüklerini söyleyerek “Yaşanan olayda suçlu servis şoförüdür. Bunu emniyet yetkilileri de biliyor. Ancak buna rağmen bizler ifade vermeye çağırılıyoruz. Ayrıca biz ve işçiler polisin görev yapmasını engellemekle suçlanıyoruz. Grevimiz 7. gününde kararlılıkla sürüyor. Her geçen gün destek artıyor, işçilerin morali yüksek. Bu haklı davamızda kimse bizi haksız gibi gösteremez” diye konuştu. Polis grevin başından bu güne kadar 3’ü sendika yöneticisi, 10’u işçi olmak üzere toplam 13 kişinin ifadesini aldı.
DESTEK ARTIYOR
Öte yandan önceki gün Yeni Toplum Kültür Derneği Girişimi üyeleri de Çemen Tekstil işçilerini ziyaret ederek destek verdiler. Ziyaret sırasında Yeni Toplum Derneği Girişimi adına konuşan Faruk Eroğlu haklı mücadelelerinde işçilerin yanında olduklarını belirterek “Bu haklı mücadelenizin devam etmesi, grevinizin kazanımla sonuçlanması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.
(Gaziantep/ EVRENSEL)
Abdullah Çiloğlan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş’tan hükümete EMASYA sorusu

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa