19 Ocak 2010 05:00

TÜRKİYE’DE BİR DAHA DARBE OLUR MU?

ORDU içinde darbe heveslileri var mı? TSK bir daha darbe yapar mı? Bu sorular bir ankete konu oldu.

Paylaş

ORDU içinde darbe heveslileri var mı? TSK bir daha darbe yapar mı? Bu sorular bir ankete konu oldu. Ankete katılanlar ‘darbe olmaz’ dese de darbecilerin TSK’da var olduğuna inanıyor.
Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Kurumu’nun “Ordu’nun demokrasi ve hukukla imtihanı” konulu araştırmasında göre, TSK’nın bundan sonra darbe yapamayacağına inananlar yüzde 62.2, “TSK darbe yapabilir” diyenlerin oranı yüzde ise 26.9 çıktı. Halkın yüzde 55.1’i ordu içerisinde darbe yapmak isteyen oluşumların hâlâ mevcut olduğuna inanıyor.
YÜZDE 66.2: DERİN DEVLET VAR
İşte Prof. Dr. Özer Sencar, Dr. Sıtkı Yıldı ve Dr. Ünal Bilir yönetiminde 03-08 Ocak 2010 tarihleri arasında 1614 kişi ile yapılan anketin çarpıcı sonuçları:
‘Türkiye’de derin devlet var mı’ sorusuna, araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 66.2’si evet cevabı verirken, ‘derin devlet yok’ diyenlerin oranı ise 23 oldu. Şubat 2007’deki araştırmada bu oran yüzde 57’ydi.
Araştırmada, darbe günlükleri, Ergenekon, Kafes Eylem Planı ve Islak İmzalı Belge gibi olayların ardından yeniden alevlenen darbe tartışmaları da vatandaşlara soruldu. Araştırmaya katılan vatandaşların, yüzde 55.1’i ordu içerisinde darbe yapmak isteyen oluşumların hâlâ mevcut olduğunu düşünüyor. Temmuz 2009’da bu oran 48.3’tü. Orduda darbe heveslisi personelin olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 36.

‘DARBE YAPILMAZ!’
Katılımcıların yüzde 47.2’si ordunun kendi içerisindeki darbe heveslileri ile yeterince mücadele etmediğini belirtirken, yüzde 62.2’si bundan sonra Türkiye’de darbe olmayacağını düşünüyor. Arınç’a suikast iddialarının ardından yapılan operasyonlar ve ‘Kozmik Oda’ araması da vatandaşlara soruldu. Katılımcıların yüzde 50.1’i ‘Kozmik Oda’nın aranmasını onaylarken, yüzde 39.8’i onaylamadı.
BAŞBUĞ İNANDIRICI MI?
TSK’ya yönelik iddialarla ilgili sık sık açıklama yapan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamalarını, katılımcıların büyük bir bölümü inandırıcı bulmuyor. Başbuğ’un, ordu ile ilgili iddia ve eleştirileri yanıtlamak amacıyla yaptığı bu açıklamaları samimi ve inandırıcı bulanların oran yüzde 42.4, samimi ve inandırıcı bulmayanların oranı ise yüzde 45 oldu. Katılımcıların yüzde 30’u, son tartışmalar nedeniyle TSK ve Genelkurmay Başkanı’na karşı duyduğu güvende olumsuz etkilenme olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)Ergenekon iddianamesinde tuğamiral

ERGENEKON’da 4’üncü iddianame hazır... Tuğamiral Levent Görgeç ve 7 deniz kurmay albay iddianameye girdi.
Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan 4’üncü iddianame Poyrazköy cephaneliği oldu. 21 Nisan’da yapılan kazılarda bulunan 15’i dolu 21 lav silahı, 14 el bombası ve C3 patlayıcılarla ilgili yürütülen soruşturmanın iddianamesinde, 2’si emekli 17 denizci yer alıyor.
Sabah gazetesinin haberine göre iddianamede ilk kez bir muvazzaf tuğamiral ve 7 deniz kurmay albayın ismi yer alırken, bu kişiler hakkında örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapis istendi. Aralarında Emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’ın da bulunduğu 5 subay hakkında ise “Hükümeti ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet, örgüt üyeliği ve ruhsatsız patlayıcı bulundurmaktan da ayrıca 27 yıla kadar hapis istendi.
SAT’LARIN ARAZİSİ
Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan bir ihbar üzerine, Poyrazköy’de SAT komandolarının eğitim alanı olarak kullandığı İstek Vakfı’na ait arazide 21 Nisan’da kazı başlatılmıştı. Kazılarda mühimmat bulundu. Poyrazköy’deki cephaneliğin Ergenekon bağlantısını ortaya çıkardığı öne sürüldü.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Anayasa Mahkemesi’nde gündem yoğun

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa