20 Ocak 2010 00:00

İşçiler açlık grevinde

AKP Hükümeti’nin dayattığı 4-c’yi “kölelik” olarak gören ve 36 gündür Ankara’nın sokaklarında zor koşullarda mücadelelerini sürdüren TEKEL işçileri, açlık grevine başladı.

Paylaş

AKP Hükümeti’nin dayattığı 4-c’yi “kölelik” olarak gören ve 36 gündür Ankara’nın sokaklarında zor koşullarda mücadelelerini sürdüren TEKEL işçileri, açlık grevine başladı.
Açlık grevi için 3 binin üzerinde gönüllü başvuru oldu. Gönüllülerden seçilen 100 işçi açlık grevine giderken, işçiler "4-c'yi kabul etmektense, ölmeyi tercih ederiz" dediler. Üzerlerine kefenlerini giyen, ağızlarına siyah, alınlarına da siyah ve beyaz bantlar takan işçiler Türk-İş önünde toplandılar.
Burada konuşan Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, hiçbir zaman açlık grevinden yana olmadıklarını, ancak 36 gündür verdikleri mücadeleye iktidarın gözlerini, kulaklarını kapattığını, bu nedenle açlık grevini son çare olarak tercih ettiklerini ifade etti. Greve gideceklerin kontrolden geçirilmesini istediklerini, ancak TTB ve ATO'nun açlık grevine karşı olduğu için kabul etmediğini belirten Amaç, ancak grev süresince hekimlerden bugüne kadar olduğu gibi destek isteyeceklerini söyledi.
Başbakan'a da seslenen Amaç, "Başbakan burayı görmeli. Buradaki anne ve babaları, küçücük çocukları, evde gözleri yaşlı anne ve babalarını bekleyen çocukları görmeli" dedi. Amaç, duygusal şiirler okuyan Başbakan'a "Gelsin bir de buradaki annelerin, evlatların yazdığı şiirleri okusun" çağrısı yaptı. Amaç açlık grevinden doğabileceklerin sorumlusunun hükümet olduğunun altını çizdi. Amaç açlık grevi için gönüllü 3 bin işçinin olduğunu ancak kontrolü zor olacağı için 100 kişide karar kıldıklarını söylerken, işçiler hep bir ağızdan, "Hepimiz hazırız" diye seslendiler.
Açlık grevine gidenler, "Hakkınızı helal edin, 4-c'yi kabul etmektense; onurumuzla ölmeyi tercih ediyoruz" diyerek arkadaşlarından helallik istediler.
Adana'dan Abdurrahman Turaç ise eşinin kanser hastası olduğunu belirterek, "Arkadaşlarım açlık grevine başlıyor ama ben ölüm orucuna başlıyorum" dedi. Eşine seslenen Turaç, "Sevgili eşim, katilimi başta yerde arama, katilim AKP" dedi. Sürekli, "Biz haklıyız, biz kazanacağız" sloganlarını atan işçilere açlık grevine gidenler, "Bu can size feda olsun" dediler.
‘DAYANIŞMA İSTİYORUZ’
TEKEL işçilerinin Ankara’daki direnişlerinin ilk gününden beri anonslarıyla işçilere moral veren, destek ziyaretlerini kabul edip direnişin koordinasyonunu sağlayan Tek Gıda-İş Uzmanı Gürsel Köse de desteğin, sadece ziyaret edip “Biz geldik” deyip gitmek olmadığını söyledi. Köse, sendikalardan, emek ve meslek örgütlerinden beklentilerini şöyle ifade etti: “Bugüne kadar geldiler, ‘Yanınızdayız’ dediler, biz de ‘Eyvallah’ dedik kucakladık. Ama buradan sizin aracılığınızla şu çağrıyı yapalım; söz bitti artık. Artık ‘Biz geldik, hadi eyvallah’ deyip gitmek yok. Bizimle beraber bu mücadelede yan yana olmaya davet ediyoruz onları.”
Bu mücadelenin artık TEKEL işçisinin mücadelesi olmaktan çıktığına dikkat çeken Köse, “Bu mücadele Türkiye işçi sınıfının mücadelesi; yoksulun, fakirin, dulun, yetimin umudu, gözü kulağı burada. TEKEL işçisi bu ateşi yaktı, ateşi güçlendirmek de TEKEL işçisi dışındaki emek ve demokrasi güçlerine düşüyor” dedi.
DAYANIŞMANIN EN GÜZELLERİ
TEKEL işçileri, Türk-İş binası çevresinde her türlü zor şarta rağmen direnirken, gelen destekler onları daha da güçlendiriyor. “Neşe Teyze” diye anons edilen bir emekli, emekli aylığının yarısına yakınını harcayarak aldığı çay ve şekerleri işçilere destek için getirdi. Bir başka emekli de yine emekli maaşından aldığı iki battaniyeyi işçilere getirerek, dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi. Karayolları işçileri de kendi aralarında topladıkları paralarla aldıkları erzakları TEKEL işçilerine verdiler.
TEKEL işçilerine bir destek de Tüm Bel-Sen Genel Merkezi ve şubelerinden geldi. Pankartlarını açıp alkış ve sloganlar atan belediye emekçileri, “Sendikalar göreve, genel greve” ve “TEKEL işçisi direnişin simgesi” sloganlarını attılar. Belediye emekçileri, TEKEL işçilerinin “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşçi, memur el ele, genel greve” sloganı ile karşılandılar. Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara, TEKEL işçilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.
YEMEKLERİ AŞEVİNE
Bu arada Akhisar TEKEL işçileri Ankara'da açlık grevine başlayan arkadaşlarına destek olmak amacıyla fabrikada kendileri için çıkarılan yemekleri Akhisar Aşevi'ne bağışladılar. İşçiler açlık grevi boyunca çıkan tüm yemekleri Aşevi'ne vereceklerini söylediler. TEKEL işçileri adına konuşan, Ahmet İnelli, "Bir çok arkadaşımız Ankara'nın soğuğunda mücadelesini sürdürüyor. Onlar orada açken biz burada yemek yiyemeyiz" diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
DESTEK İÇİN VİZİTE EYLEMİ

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Yusuf Şenol, TEKEL işçilerini desteklemek için 21 Ocak Perşembe günü vizite eylemi yapacaklarını duyurdu. Konuyla ilgili görüştüğümüz Şenol, “TEKEL işçilerinin hepimiz tarafından izlenen haklı bir mücadelesi var. 17 Ocak mitingi güçlü bir miting olarak gerçekleşti, ancak istediğimiz sonuçları doğurmadı. Biz bu nedenle perşembe günü bir günlük vizite eylemi yapma kararı aldık. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak, TEKEL işçilerinin yalnız olmadığını göstermek ve onlara destek vermek niyetindeyiz. Bunun yanı sıra Türk-İş’i ve diğer tüm konfederasyonları da üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyoruz” dedi. ANKARA
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tabanda birlik ve seferberlik çağrısı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...