20 Ocak 2010 05:00

UFUK

Gazeteci Abdi İpekçi’nin katili ve Papa suikastçısı Mehmet Ali Ağca tahliye oldu. Ağca’nın tahliyesinin heyecanla beklenen bir film edasıyla ...

Paylaş

Gazeteci Abdi İpekçi’nin katili ve Papa suikastçısı Mehmet Ali Ağca tahliye oldu. Ağca’nın tahliyesinin heyecanla beklenen bir film edasıyla gerçekleşmesinde, Türkiye medyasının ve hakim popüler kültür reflekslerinin etkili olduğunu söylemek bir abartı olmasa gerek. Resmi politikaya uygun bir biçimde “Bebek katili Öcalan” adlandırmasını icat eden Türkiye medyasının, bir gazeteci katilinden söz ederken, ondan ‘Katil’ sıfatını esirgemiş olmasını atlamamak gerekiyor. Aslında bu, Türkiye medyasının hakim popüler kültür ögelerini her gün yeniden üretirken, hangi saiklerle hareket ettiğini de ele veriyor.
Avukatı ve AKP Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz’un “Sayın Ağca” diye andığı Ağca’nın, ‘medyatik ağırlamaya’ çok uygun bir biçimde Ankara’nın en pahalı otellerinden birine yerleştirilmesinin, bir gazeteci katilinden neredeyse bir ‘ulusal kahraman’ üreten hakim medya söyleminin içine ‘cuk’ oturan bir manzara olduğu çok açık.
Bu manzara karşısında başka ne söyleyebiliriz ki: Sayın katil, Türkiye medyasına hayırlı olsun!
Bunları yazarken elbette İpekçi’nin gazetesi Milliyet’in dün Ağca’nın tahliyesini siyah zeminin üzerine “Abdi İpekçi bir kez daha öldürüldü” başlığıyla sür manşetten vermiş olmasını atlıyor değiliz. Ancak düne kadar Doğan Grubu’na ait basın organlarında Ağca, ‘sansasyonel bir haber kahramanı’ olarak sunulmamış mıdır?
Şimdi dönüp soralım: Eğer Ağca, ondan bir medyatik şöhret üreten gazete ve televizyonların, bu kendisine özel yaklaşımı olmasaydı, İngilizce ve İtalyanca olarak ‘Mesihvari’ açıklamalarda bulunabilir miydi? Kim, alınmayan bir malı sürekli üretmekte ısrar eder ki?! Ağca, bu akıl dışı kehanetlerinin medya organları arasında kapış gittiği fark etmese, neden bunu yapsın? Onun artık önlenemez bir megaloman ruh haline sahip olduğunu ve bu tarzından vazgeçmeyeceğini düşünenler için de şunu söylemek gerekiyor: Medya onun yaptıklarını allayıp pullayıp sansasyonel başlıklarla sunmadıktan sonra, gazeteci katili Ağca ne yaparsa yapsın, kendisi çalıp kendisini oynayacaktır. Ancak ne yazık ki durum bu değildir. ‘Bir bebekten katil üreten’ sistem, şimdi de bir katilden bir ‘kahraman’ üretmiş bulunuyor.
Ağca’yı böylesine popülerleştiren iklimin, Türkiye’de linçleri koşullayan iklimle aynı iklim olduğunu da atlamamalıyız. Birinden söz ederken ‘bebek katili’, bir başkasından söz ederken ‘Sayın Ağca’ sıfatını önümüze süren bu iklim, yeni Ağca’lara, yeni Ogün Samast’lara davetiye çıkaran da bir iklimdir aynı zamanda.
İşine geldiği zaman ortak manşetler atan ve ortak refleksler veren hakim medya organları, Türkiye’de bir gazetenin genel yayın yönetmeniyken katledilen Abdi İpekçi’nin katili için de benzer bir tutum takınamaz mıydı? Mesela onu hiç haber yapmamak gibi... Ya da kasıtlı olarak bütün gazetelerin onu kısa haber sütunlarının en dibinde görmesi gibi, ya da en azından onun adını anarken, ‘gazeteci katili’ sıfatını mutlaka kullanmak gibi... Bu örnekler çoğaltılabilir.
Hakkındaki haber bombardımanını bir servete dönüştürmeye aday olan bu gazeteci katiline itibar yükleyen her türlü yayın, bundan sonra onun türlü megaloman çıkışının da motivasyon malzemesidir. Ya da onu yapacağı ‘açıklamaları’ pahalı bir medyatik metaya dönüştürmenin suç ortağıdır.
Ve elbette “Bana ‘sağcılar suç işliyor’ dedirtemezsiniz” ve “Bu vatan için kurşunu atan bizim için şereflidir” diyen başbakanlar ve gazeteci katilleriyle Türk bayrağı önünde fotoğraf çektiren devlet görevlileri de, bir katilden bir ‘kahraman’ yaratan bu süreçte pay sahibidir.
Türkiye’nin katillerin alkışlandığı bir ülke olmaktan çıkarılması da, bu tarihin sahiplerine karşı, o tarihin mağdurlarının vereceği mücadeleyle mümkün olacaktır.
Bugün Hrant Dink’i de bu duygu ve düşüncelerle, saygıyla, sevgiyle bir kez daha anıyoruz.
FATİH POLAT
ÖNCEKİ HABER

Önce tehdit sonra eylem

SONRAKİ HABER

İnci Sözlük ile Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa