21 Ocak 2010 00:00

Grevin ateşi Antep’i ısıttı

GAZİANTEP’te patronun sendikayı kabul etmemesi üzerine greve çıkan ve 9. günü geride bırakan Çemen Tekstil işçileriyle dayanışma eylemi yapıldı.

Paylaş

GAZİANTEP’te patronun sendikayı kabul etmemesi üzerine greve çıkan ve 9. günü geride bırakan Çemen Tekstil işçileriyle dayanışma eylemi yapıldı. DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların şubeleri, TÜMTİS, emekten yana siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin ortak düzenlediği eyleme, fabrika önünden otobüslerle gelen grevci işçiler de katıldı. Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen kitle, buradan eski adliye önüne kadar yürüdü. Çemen Tekstil işçileri, kitlenin en önünde yürüdü. Yürüyüşün başlayacağı sırada Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ali Güdücü, üzerindeki elbiseleri çıkararak “Çemen patronu şunu bilsin ki, yağmur da yağsa, kar da yağsa Çemen işçisi ve emekçiler gerekirse çıplak kalarak mücadeleye devam edecektir” dedi. Güdücü, Çemen işçilerine destek vermeye gelen herkesi üzerlerindeki elbiseleri çıkarmaya çağırdı. Kitle daha sonra yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Direne direne kazanacağız”, “Çemen işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı.
GREV SÜRECEK
Eski adliye binası önüne gelen kitleye, DİSK Genel Merkez Yöneticisi Muzaffer Subaşı bir konuşma yaptı. Çemen Tekstil işçilerinin patronun hak-hukuk tanımaz tutumu sonucu greve çıktığını belirten Subaşı, “9 gündür fabrika önündeyiz. Değil dokuz gün, dokuz yüz gün de sürse grevimiz devam edecektir” dedi. DİSK/Tekstil Genel Sekreteri Recep Türkyılmaz yaptığı açıklamada, Çemen Tekstil işçisinin örgütlenme süreci, neden greve gidildiği ve grevin hangi koşullarda devam ettiği hakkında bilgi verdi. Türkyılmaz, polisin patronun başka fabrikalardan işçi getirip çalıştırmasına göz yumduğunu belirterek, grevlerinin kazanana kadar süreceğini söyledi.
POLİS GREVİ KIRIYOR
Öte yandan, günlerdir fabrika önünde bekleyen işçilerin, patrona ve grev kırıcı işçilere karşı öfkesi artıyor. Önceki gün saat 13.00’teki vardiya değişimi sırasında grevci işçiler grev kırıcıların içeri girmesine sert tepki gösterdi. Grev kırıcıları yuhalayan işçiler, yasaların patronların yanında olmasına da isyan ettiler. Grevci işçilerin gösterdiği bu tepki üzerine çalışmak için fabrikaya gelen işçilerden biri daha, fabrika yönetimine istifasını vererek iş bıraktı. Çemen Tekstil patronunun polis destekli grevi kırma girişimleri de sürüyor.
Dün sabah vardiyasında patron, başka bir fabrikadan getirdiği dört işçiyi içeri sokarak çalıştırmak istedi. İşçilerin durumu fark etmesi sonucu dört işçi tekrar içeriden çıkarıldı. İşçiler, içeriye girenleri denetlemekle görevli polisin bu girişime göz yummasına da tepki gösterdiler.
(Gaziantep/EVRENSEL)
Abdullah Çiloğlan
ÖNCEKİ HABER

Dersimliler baraj istemiyor

SONRAKİ HABER

Selin vurduğu Eminönü esnafı: Yıllardır alt yapı yetersiz diyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa