21 Ocak 2010 00:00

Dersimliler baraj istemiyor

EVRA Holding, Dersim Pülümür ilçesi Kırmızıköprü mevkiine baraj yapma ihalesini almasının ardından, dün bölgeye gelerek halk toplantısı gerçekleştirmek istedi.

Paylaş

EVRA Holding, Dersim Pülümür ilçesi Kırmızıköprü mevkiine baraj yapma ihalesini almasının ardından, dün bölgeye gelerek halk toplantısı gerçekleştirmek istedi.
Baraj yapımına karşı olan Dersimliler tepki göstererek, şirketin toplantı yapmasını engellediler.
ÇED toplantısının başlamasıyla söz alan Munzur Koruma Kurulu Temsilcisi Hasan Şen, “Biz bu toplantının yapılmamasını istiyoruz ve bu doğrultuda tutanak tutulmalıdır” dedi. Ardından köy muhtarları ve belediye başkanları da toplantıya müdahale ederek, ÇED toplantısını yaptırmadılar ve kendi hazırladıkları dilekçeleri heyete sundular. Bu sırada dışarıda toplanan yüzlerce kişi şirket ve DSİ karşıtı sloganlar atarak toplantı salonuna doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine gelen heyet toplantı yapamadan gitmek zorunda kaldı. Heyetin toplantıyı bitirmesinin ardından Pülümür’den ve Dersim’den gelen grup adına Belediye başkanları ve demokratik kitle örgütü temsilcileri açıklamalar yaparak bölgeden ayrıldılar.
HERKES DUYARLILIK GÖSTERDİ
Şirketin tarafından yapılmak istenen toplantıya, Kırmızıköprü ve civarında bulunan bütün köy muhtarları köylülerle, Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun, EMEP’ li il genel meclis üyeleri İsmail Hakkı Şahin, Kazım Yıldız, EMEP Pülümür İlçe Başkanı Ulaş Özyol ile çok sayıda Pülümürlü katıldı. Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, TUDEF Başkanı Özkan Tacer, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Pertek Belediye Başkan Vekili Hıdır Yıldız ve İl Genel Meclis Üyesi M. Ali Keskin, EMEP İl Başkanı Hüseyin Tunç ve çok sayıda sendikacı ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.
(TunceliEVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Van’da hayvancılık bitme noktasında

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa