21 Ocak 2010 00:00

Van’da hayvancılık bitme noktasında

BİR zamanlar Türkiye’nin hayvancılık deposu olarak bilinen Van’da hayvancılık zor günler yaşıyor.

Paylaş

BİR zamanlar Türkiye’nin hayvancılık deposu olarak bilinen Van’da hayvancılık zor günler yaşıyor. Mersin limanlarından Arap ülkeleri ile batı illerine tonlarca et ve canlı hayvan sevk eden Van’da, çatışmalı ortamda köylerin boşaltılması ve uygulanan hayvancılık politikası hayvancılığa ağır darbe vurdu. Son zamanlarda artık batı illerinden Van’a hayvan gelmeye başlarken, son 6 ay içinde et fiyatları da yüzde 50 oranında arttı.
Van’da hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirten Van Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Abidin Kasapoğlu, verilen teşviklerin de iktidar yandaşlarına verildiğine dikkat çekerek gerçek besicilerin, köylülerin iflasın eşiğine getirildiğini belirtti. Van’da bir dönem sadece Van Mezbaha’da 15 ton et kestiklerini belirten Kasapoğlu, artık kesecek hayvan bile bulamadıklarını dile getirdi. Hayvancılığa destek olmadığını belirten Kasapoğlu, “İnsanlarımız hayvancılıktan ısrar ediyorsa o zaman insanların desteklenmesi lazım. Çözüm için getirilen teşviklerde ihtiyaç sahipleri yerine iktidar kendi yandaşlarına verdi. Buda çözüm olmadı” dedi.
HERKES MAĞDUR
Yıllardır hayvancılık yaparak geçimini sağladığını belirten Tüccarlardan Cevdet Özalp, kentte hayvan fiyatlarının ilk kez bu kadar yükseldiğini belirtti. Fiyatlardaki dengesizlikten dolayı herkesin zarar ettiğini söyleyen Özalp,”Bazen bir koyuna 5 kişi ortak oluyor” dedi. Hayvan pazarının bu gidişle boşalacağını da belirten Özalp, hükümetten sorunun çözümü için önlem alınmasını istedi. Aldıkları hayvanları satamadıklarını ve sattıkları hayvanın yerine tekrar hayvan alamadıkları için ne yapacaklarını bilmediklerini söyleyen Nurettin Gezici ise, artık hayvancılığın yapılamaz hale geldiğini dile getirdi. Van’daki ahırların tamamen boş kaldığını söyleyen Besici Naif Süer, bir dönemde binlerce insanın geçim kaynağı olan hayvancılığın artık yapılamaz duruma geldiğini belirtti. (VanDİHA)
Azim Yacan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hançer Timi ismi yine ortaya çıktı

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa