21 Ocak 2010 00:00

Hançer Timi ismi yine ortaya çıktı

DİYARBAKIR’ın Kulp ve Silvan ile Batman’ın Sason ilçeleri üçgeninde kalan kırsal bölgede 17 Ocak’ta meydana gelen olayda Jandarma Uzman Çavuş Serkan İpek yaşamını yitirirken, bir uzman çavuş da yaralandı.

Paylaş

DİYARBAKIR’ın Kulp ve Silvan ile Batman’ın Sason ilçeleri üçgeninde kalan kırsal bölgede 17 Ocak’ta meydana gelen olayda Jandarma Uzman Çavuş Serkan İpek yaşamını yitirirken, bir uzman çavuş da yaralandı. Olaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı “çatışma” yerine “operasyon” sırasında bir askerin yaşamını yitirdiğini açıklaması kafalarda soru işareti bıraktı. Yaşanan olayda askerlerin korucuların pususuna düştüğü ortaya çıktı. Yaşanan olayda bölgede görev yapan ‘Hançer Timi’ adını tekrar gündeme getirdi.
Uzman Çavuş Serkan İpek’in “yanlışlıkla” öldürüldüğü iddiasıyla ilgili soruşturma kapsamında 3 korucunun ifadesi alındı. 3 korucu, soruşturmayı yürüten Kulp Cumhuriyet Savcısı tarafından Hamzalı Karakolu’nda sorgulandı. Korucular ifade verirken askeri savcı da karakoldaydı. Silahlarına el konulan 3 korucu, “Taksirle adam öldürmek”le suçlanıyor.
Olay yerinde bulunan boş kovanların balistik incelemesi henüz tamamlanmadı. Askerin öldürülmesine bölgede uzun zamandır faaliyet yürüten ve korucu, asker ve itirafçılardan oluşan ve ‘Hancçer Timi’ olarak bilinen 10 kişililik bir grubun sebep olduğu öne sürülüyor. Olayın ardından Hamzalı köyüne bağlı ve korucu olmayan Sında mezrasına baskın düzenleyen askerlerin, köylülere, “HPG’liler olayı yapıp köye geldi, onları bize teslim edin” demesi, olayın kontra grup tarafından yapıldığı şüphesini daha da artırıyor.
KÖYLÜLER ANLATTI
DİHA’ya konuşan ve bölgeyi iyi tanıyan köy sakinlerin ‘korucu timin’ HPG’lilerin kıyafetlerini giyerek, kendilerini gerilla olarak tanıttıklarını ifade ettiler. Köylerine geldiklerini belirten köylüler, 13 kişiden oluşan 2 grubun olduğunu belirttiler. Bölgede ‘tim’ olarak tarif ettikleri iki gruba ilişkin bilgi veren köylüler, “Grup başkanları bölgede tanınan itirafçı Terho (Tahran) isimli kişiydi, yanında ise Kulp Hamzalı Köyü Gre Koke mezrası korucularından Rüstem Barut, Kerem Aslan isimli korucular vardı. Yani bu bölge ormanı bilerek yakıldı, operasyon yoktu, çatışma yoktu, ormanlık alan izli mermi atılarak yakıldı” şeklinde konuştular. Son olarak Hançer Timi Şırnak’ın Beytüşşebap’ta 2 DTP’linin öldürülmesiyle gündeme gelmişti.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Hasankeyf’e ‘Bin Ses Bin Çığlık’ desteği

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa