21 Ocak 2010 05:00

İçişleri Bakanlığı, Gökçek’i koruyor mu?

İÇİŞLERİ Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurularını görmezden gelmeye devam ediyor.

Paylaş

İÇİŞLERİ Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurularını görmezden gelmeye devam ediyor. Peyzaj Mimarları Odası, Danıştay kararına rağmen Kuğulu Park önünde yapılan katlı kavşak ile ilgili olarak, bakanlığın hâlâ işlem başlatmamış olmasına tepki gösterdi.
Peyzaj Mimarları Odası, Kuğulu Park, Cinnah Caddesi ve Atatürk Bulvarı arasında yapılan katlı kavşak ile kamunun yıllık 80 bin dolar zarara uğratıldığı gerekçesiyle, Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek ve belediye encümenleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. İçişleri Bakanlığı, hazırlık soruşturması sırasında suçlamaların işleme konulmamasına karar vermişti. Danıştay 1. Dairesi ise suçlamaların ciddi bulgu ve belgelere dayandığını belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın kararını kaldırmış ve soruşturma yapılmasını istemişti. Ancak aradan iki ayı aşkın bir zaman geçmesine rağmen, İçişleri Bakanlığı henüz Gökçek ve belediye encümenleri hakkında soruşturma başlatmadı.
TECAÜZÜN MİNİMUMU OLMAZ
Peyzaj Mimarları Odası, basın toplantısıyla duruma tepki gösterdi. Odanın genel sekreteri Redife Kolçak, Kuğulu Park önü katlı kavşağı ve alt geçitlerine ilişkin belediye kararının Ankara 8. İdare Mahkemesi’nin kararı ile iptal edildiğine dikkat çekti.
Koruma kurulu kararında “minimum tecavüz kararının Kuğulu Park’a tartışmasız tecavüz olduğu” ifadesinin yer aldığını belirten Kolçak, “Tecavüzün minimumu maksimumu olmaz. Tecavüz tecavüzdür. Kuğulu Park’a yapılan, kente ve Ankaralılara karşı bir tecavüzdür, kente karşı işlenen bir suçtur” diye konuştu.
“Bu suçun faillerinin soruşturma hileleri ile takipsiz bırakılması, hiçbir yurttaşın vicdanına hitap edemez” diyen Kolçak, Kuğulu Park Kavşağı’nın yeni bir Akay Kavşağı tartışmasına dönüşmemesi gerektiğini de ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEM

SONRAKİ HABER

"AVM ve zincir marketler esnafı zorluyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa