21 Ocak 2010 00:00

‘AKP karanlıkla hesaplaşamaz’

HRANT Dink, katledilişinin 3. yılında bir çok kentte anıldı.Ankara’da yapılan anmada, “karanlığın ürünü olan AKP’nin, karanlıkla hesaplaşamayacağı” vurgulandı.

Paylaş

HRANT Dink, katledilişinin 3. yılında bir çok kentte anıldı.
Ankara’da yapılan anmada, “karanlığın ürünü olan AKP’nin, karanlıkla hesaplaşamayacağı” vurgulandı.
KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB, Emek Partisi, ÖDP ve TKP üyeleri, önceki akşam Dink’in yazarı olduğu Birgün Gazetesi Ankara Bürosu önünde bir araya geldiler. Buradan Sakarya Caddesi’ne yapılan yürüyüşe, Birgün çalışanları da katıldı. Sakarya Caddesi’nde yapılan açıklamaya TEKEL işçileri de destek verdiler. Burada konuşan Birgün Yazarı Burhan Sönmez, “Bu ülkeyi karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı sessiz kalmayacağız” dedi.
Kurumlar adına ortak açıklamayı yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Ramazan Pektaş da, “çeteleri temizlemekten” bahseden AKP’nin, Hrant’ın katillerine dokunmadığına dikkat çekti. Pektaş, “Karanlığın ürünü olanların karanlıkla hesaplaşması da mümkün olmuyor” dedi. Kardeşlik için herkese sorumluluk düştüğünü vurgulayan Pektaş, kardeşliğin nasıl sağlanacağının en güzel örneğini TEKEL işçilerinin gösterdiğini söyledi.
Açıklamanın ardından, TEKEL işçileri ziyaret edildi. Ziyarette konuşan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Şenol, TEKEL işçileriyle dayanışmak için perşembe günü Türk-İş’e bağlı sendikaların Ankara şubeleriyle vizite eylemi yapacaklarını açıkladı.
IRKÇILIĞA İNAT KARDEŞİMSİN HRANT!
İzmir’de yüzlerce kişi, yaptıkları yürüyüşle ‘Barış Güvercini’ olarak niteledikleri Hrant Dink’i andılar. Yapılan yürüyüşte meşaleler yakılırken, karanlığa karşı barış ve kardeşlik mesajları haykırıldı. Önceki akşam saatlerinde, Konak Pier önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, taşıdıkları dövizlerle eski Sümerbank önüne doğru yürüdü. Yürüyüşte, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Katiller belli hesap sorulsun’, ‘Irkçılığa inat kardeşimsin Hrant’ sloganları atıldı. Daha sonra Sümerbank önünde mumlar yakıldı.
Burada açıklama yapan Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Şube Yöneticisi Coşkun Üsterci, Hrant’ı kanlar içinde yerde yatarken gördükleri ilk andan itibaren katilin kim olduğunu bildiklerini dile getirdi.
‘ARTIK YAS TUTMAK İSTEMİYORUZ’
Öte yandan İzmir Yurttaş Meclisi, Hrant Dink’in öldürüldüğü 19 Ocak’ın, “Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü” olarak ilan edilmesi önerisini, yine kendisinin gerçekleştirdiği bir etkinlikle hayata geçirdi. Önceki akşam Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, toplumun ayrımcılığa uğrayan pek çok kesiminin temsilcisi, yaşadıkları ayrımcılık örneklerini dile getirdi. Etkinlikte konuşanlar, artık yas tutmak istemediklerini vurguladılar.
MEŞALELERLE YÜRÜNDÜ
Hrant Dink için önceki akşam İstanbul Taksim’de meşaleli yürüyüş yapıldı. Adalet istediklerini bir kez daha haykıran Hrant’ın dostları, davanın peşini bırakmayacaklarını söylediler. Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen Hrant’ın dostları, buradan Galatasaray Lisesi önüne kadar alkış ve sloganlarla yürüdüler. Burada Tabito Toparlak tarafından Ermenice, Sayat Tekir tarafından da Türkçe yapılan açıklamaların ardından, Tünel Meydanı’na yüründü.
SAATÇİ OHANNES UNCU AGOP
Çanakkale’de Hrant Dink’in öldürüldüğü saatte saat kulesinin önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, tehciri yaşamış eski bir Çanakkale Ermenisi olan Uncu Agop’un anılarını okudu. Grup, ellerindeki kırmızı karanfilleri, bir zamanlar Çanakkale’de yaşayan Saatçi Ohannes’in her gün kurduğu saat kulesinin kapısına bırakarak sessizce dağıldı.
Antalya emek ve demokrasi güçleri, Dink’i anmak üzere kapalı yol Halk Bankası önünde toplanarak Kışlahan Meydanı önüne kadar yürüyüp burada basın açıklaması yaptı. Meydanda bir açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Av. Nusret Gürgöz, dava dosyasında bir arpa boyu yol alınamadığını kaydetti.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Ogün Samast polis tarafından izleniyormuş

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa