21 Ocak 2010 00:00

Okay: AKP kendi derin devletini kuruyor

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Meclis gündemindeki Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin tasarıya tepki göstererek AKP’yi ‘Abdülhamit dönemi uygulaması’ nı yaşama geçirmeye çalışmakla suçladı.

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Meclis gündemindeki Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin tasarıya tepki göstererek AKP’yi ‘Abdülhamit dönemi uygulaması’ nı yaşama geçirmeye çalışmakla suçladı. Okay “Yabancı çalıştırma yetkisi alarak iç güvenliğimiz okyanus ötesine teslim edilmektedir. İstihbarata sanki Kurtlar Vadisi ayarı yapılmaktadır” diye konuştu.
Okay Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin “Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti söz konusu olduğunda mangalda kül bırakmadığı”nı, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulması için de aynı sözlerin arkasına sığındığını belirterek, “Darbe girişimleri, suikast planları, vesayet gibi kavramların arkasına saklanarak sessiz ve derinden sivil bir darbe yapmaya çalışan AKP iktidarı, artık sivil dikta aşamasına doğru hızla ilerlemektedir” ifadelerini kullandı. AKP’nin kendi derin devletini ve dikta yöntemlerini yaşama geçirdiğini söyleyen Okay, Türkiye üzerine ‘sivil vesayet’ örtüsü geçirilmek istendiğini öne sürdü. AKP’nin kitabında ‘demokrasi’nin yazmadığını kaydeden Okay, Ergenekon davasının kimi gizli tanıklarının, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı içerisinde yeni bir yapılanmanın unsuru olacağını kaydetti.
ARINǒA İVEDİK BENZETMESİ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kendisine yönelik suikast girişimi iddialarıyla ilgili söylediği, “Türkiye’de yaşayan bir insan ahmak değilse, sağında, solunda, önünde, arkasında olup bitenleri yıllardan beri takip ediyorsa bu olayı nasıl küçültebilirsiniz?” sözlerine de tepki göstererek, Arınç için “Bülent İvedik” ifadesini kullandı. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

DTP’nin kapatılma kararı AİHM’de

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'daki yanardağ patlamasında mahsur kalan 8 kişiden umut kesildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa