21 Ocak 2010 05:00

İşgale katılmamız şart değildi

İngiltere’de devam eden Irak işgalinin sorgulanması kapsamında ifade veren eski İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’i...

Paylaş

İngiltere’de devam eden Irak işgalinin sorgulanması kapsamında ifade veren eski İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’i silahsızlandırmak istediklerini, ancak İngiltere’nin ABD’ye asla askeri bir operasyon için koşulsuz destek vermediğini iddia etti.
Irak savaşı sırasında bakanlık yapıp ülkede savaşı soruşturan komisyona ifade veren ilk siyasetçi olan Hoon, İngiltere’nin Irak’ın işgaline katılmasına da, milletvekillerinin 2003 yılı Mart ayındaki onayına dek karar verilmediğini söyledi.
Eski bakan, bu noktada, ülkesinin Irak’la ilgili olarak hep diplomatik çabaların sonuç vermesini umduğunu vurguladı.
Hoon’un soruşturma komisyonuna ifade vermesi öncesi kamuoyuna açıklanan mektuplarda ise İngiltere’de dönemin hukuk işlerinden sorumlu devlet bakanı Lord Goldsmith’in, Irak’ın işgalinden 11 ay önce Hoon’u uyardığı ortaya çıkmıştı.
Lord Goldsmith, Geoff Hoon’a 2002 yılı Nisan ayında gönderdiği mektuplarda, Irak’a askeri operasyon düzenlenmesini meşru göstermenin önünde “hatırı sayılır güçlükler” olduğunu söylemişti.
SIRADA BLAIR VAR
Irak savaşını soruşturan komisyona yarın, dönemin dışişleri bakanı Jack Straw ifade verecek.
29 Ocak Cuma günü ise komisyon üyelerinin karşısında, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair olacak. Blair’in katılacağı oturuma ilgi yoğun olduğundan, bu oturumu izleyecekler çekilişle belirlenecek.
BROWN, SEÇİMDEN SONRA İFADE VERECEK
Mevcut Başbakan Gordon Brown’un ise en geç haziran ayı başında yapılacak genel seçimlerden önce komisyona ifade vermesi beklenmiyor. Irak işgaline karşı çıkan Liberal Demokrat Parti ise Brown’un seçim öncesi ifade vermesini istiyor.
İngiltere’nin 2003’teki işgal öncesi ve sonrasındaki politikalarını inceleyen soruşturma komisyonu, raporunu muhtemelen 2011 yılı başında yayınlayacak.
2009’un Temmuz ayı sonunda Irak’tan tamamen çekilen İngiltere’nin, 6 yıl boyunca bu ülkede toplam 179 askeri öldü. ABD ve İngiltere’nin 2003 yılında işgal ettiği Irak’ta, işgalin ardından 46 bin İngiliz askeri konuşlanmış, büyük bölümü de Basra’da yer almıştı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Obama’ya 1. yıl armağanı!

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa