21 Ocak 2010 05:00

Obama’ya 1. yıl armağanı!

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, görevi devralmasının birinci yıl dönümünde seçim yenilgisi yaşadı.

Paylaş

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, görevi devralmasının birinci yıl dönümünde seçim yenilgisi yaşadı. Bir süredir Obama’ya halk desteğinin azaldığı ifade ediliyordu. Ancak geçen yıl hayatını kaybeden Senatör Edward Kennedy’nin Senato’daki boşalan sandalyesi için Massachusetts eyaletinde yapılan seçimi, Cumhuriyetçi aday Scott Brown’un kazanması, Demokratlarda şok etkisi yarattı.
DEMOKRATLARIN ÜSTÜNLÜĞÜ BİTTİ
Oyların tamamına yakınının sayıldığı eyalette Brown, eyaletin Adalet Bakanı Demokrat Partili rakibi Martha Coakley’ye karşı, yüzde 47’ye karşı yüzde 52’lik üstünlük elde etti. Demokratların Massachusetts’teki seçimi kaybetmesi, 100 üyeli Senato’da Beyaz Saray’ın geçirmek istediği yasaların muhalefetteki Cumhuriyetçiler tarafından engellenmesini önleyecek 60 sandalyelik üstünlüğü kaybetmeleri anlamına geliyor. Seçim sonucunun ardından, Cumhuriyetçilerin Senato’daki sandalye sayısı 41’e yükselmiş oldu.
Bu sonucun, ABD Başkanı Barack Obama’nın iç politikadaki en önemli önceliklerinden sağlık reformu planının onaylanmasını tehlikeye attığı ve kasım ayındaki Kongre seçimleri öncesinde Demokratlar arasında tedirginliğe yol açtığı yorumları yapılıyor.
ABD’nin Demokrat eğilimli eyaletlerinden biri olan Massachusetts’te en son 1972 yılında Senato’ya bir Cumhuriyetçi seçilmişti. O yıldan bu yana Demokratlar, eyaletin Senato’daki iki sandalyesini de elinde bulunduruyordu.
SAĞLIK REFORMUNA MUHALİF
Sonuçların belli olmasının ardından bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Obama’nın seçimi kazanan Brown’u arayarak, Massachusetts’teki ve ülkedeki ailelerin karşı karşıya olduğu “aciliyet taşıyan ekonomik zorluklarda” onunla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini söylediğini bildirdi.
Scott Brown da seçimin ardından yaptığı konuşmada, Obama’nın sağlık reformuna muhalefetini dile getirdi.
İnsanların trilyon dolarlık sağlık reformunu istemediğini savunan Brown, bunun vergileri artıracağı, sağlık sigortası sistemi Medicare’e zarar vereceği, işyerlerini yok edeceği ve ülkeyi daha fazla borca sokacağı görüşünü dile getirdi.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Nijerya’da din çatışması alevlendi

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa