21 Ocak 2010 00:00

Hakime kızınca karakol bastılar

ERZURUM’un Tortum ilçesine bağlı Serdarlı beldesinde vatandaşlar, görevli hakimin üzerlerine araç sürdüğünü ileri sürerek otomobilini taşladı.

Paylaş

ERZURUM’un Tortum ilçesine bağlı Serdarlı beldesinde vatandaşlar, görevli hakimin üzerlerine araç sürdüğünü ileri sürerek otomobilini taşladı. Aracın camı kırılınca altı kişi gözaltına alındı. Vatandaşlar, altı kişinin salıverilmesi için Şenyurt Karakolu’nu bastı.
Erzurum’un Tortum ilçesine bağlı Serdarlı, Başbağı ve Aşağı Katıklı köylerine Hidro Elektrik Santrali (HES) yapılmasına karşı çıkan halk, inceleme yapmak üzere beldeye gelen Tortum ilçe hakiminin üzerlerine araç sürdüğünü ileri sürdü.
HES’LE İLGİLİ BİLGİ VERMEDİLER
Olayı anlatan Nejdet Çakır, hakim ile Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’ndan gelen avukatın, önce kahvehaneye geldiğini söyledi. Kahvehanedekilerin HES ile ilgili bilgi istediğini belirten Çakır, bilgi vermeyen ilgililerin, dışarı çıkarak inceleme yapılacak alana gittiklerini anlattı. Kendilerinin de hakim ve avukatın ardından inceleme yapılan alana gittiğini ifade eden Çakır, burada bir curcuna yaşandığını aktardı.
KÜFÜR EDİLİNCE
Olay yerine gittiklerinde yetkililerden birinin incelemelere karşı çıkanlara küfür ettiğini ileri süren Çakır, “Yetkililer geldiğinde bilgi istedik. Bilgi vermeden, çalışmanın yapılacağı alana inerek etüt çalışması yapmaya başladılar. Burada yetkililerden biri oradakilere küfretmiş. Biz inceleme yapmak isteyen heyete ‘Gidin daha sonra gelin’ dememize rağmen, gelen avukat tehditkar bir şekilde konuştu. Millet iyice galeyana gelince hakimin de içinde bulunduğu kırmızı bir araç vatandaşların üzerine geldi. Bunu gören birileri araca taş atınca, aracın arka camı kırıldı. Altı arkadaşımızı gözaltına aldılar. Biz de arkadaşlarımızı almaya geldik” dedi.
KAYMAKAM DEVREYE GİRDİ
Bu arada öfkeli vatandaşların önünde toplandığı Şenyurt Karakolu’na giden Tortum Kaymakamı Fatih Ürkmezer, uzun süre halkı ikna etmeye çalıştı. Bir süre daha karakol önünde bekleyen halk, kaymakamın ısrarı üzerine evlerine geri döndü.
(ERZURUM)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Her çadırda ayrı bir öykü her çadırda ayrı bir özlem

SONRAKİ HABER

Her evde bir işsiz var!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...