22 Ocak 2010 00:00

Gözler kör kulaklar sağır

Ankara dün dondurucu bir soğuğa uyandı. TEKEL işçileri, sağanak yağmurla ıslanan barakalarında geceyi oldukça zor geçirdiler.

Paylaş

Ankara dün dondurucu bir soğuğa uyandı. TEKEL işçileri, sağanak yağmurla ıslanan barakalarında geceyi oldukça zor geçirdiler. İşçiler buna rağmen kararlılıklarını koruyorlar. Hükümet ise işçileri görmemeyi sürdürüyor. İşçiler tepkilerini “İşçilerin ateşi AKP’yi yakacak” sloganıyla dile getiriyor.
TEKEL işçileri, Ankara sokaklarında direnişlerinin 38, açlık grevinin üçüncü gününü geride bıraktılar. Günlerce sokakta, zor koşullarda kaldıktan sonra açlık grevine yatan işçilerden beşi rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldı. Kendileri için ölüme yatan arkadaşlarını gözyaşları içinde uğurlayan dışarıdaki işçiler, öfkelerini sloganlarına yansıttılar: “Katil AKP”, “İşçilerin ateşi AKP’yi yakacak”; “Ölmek var, dönmek yok.”
TEPKİLERİNİ DUVARLARA YANSITTILAR
Türk-İş salonundaki iki ayrı bölüm, açlık grevci işçilere ayrılmıştı. Bir bölümde yerlere serilen yataklarda geceyi geçiren işçiler, revir olarak da kullanılan bölümde basına görüntü verdiler. Gazetecilere kararlılıklarını dile getirirken fenalaşan arkadaşlarına gözyaşı döken işçiler, öfke ve tepkilerini duvarlara yapıştırdıkları kağıtlara yansıttılar. Hedefte ise AKP Hükümeti, Başbakan Erdoğan ve bakanlar vardı...
140 civarında işçi açlık grevinde üçüncü günü doldururken, dördü fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İlk gün açlık grevi başlarken, “Ben ölüm orucuna gidiyorum. Eşim kanser” diyen ve eşine “Seni seviyorum. Katilimi dışarıda arama, katilim AKP Hükümeti” diye seslenen Adanalı Abdurrahim Turaç da hastaneye kaldırıldı. Turaç’ın durumunun ciddi olduğu öğrenildi.
Alınlarına, “Çocuklarımız için 4-c’ye hayır” yazan, ölümüne direndiklerini önlüklerine yazan işçiler, sürekli TTB’nin görevlendirdiği doktorların kontrolündeler. Gazetecilerin ayaklarında galoşlarla içeri alındıkları revirde, işçiler öfke ve tepkilerini sık sık sloganlarına yansıttılar.
ZİYARETLER VE DESTEKLER DEVAM EDİYOR
38. günlerinde, soğuğa rağmen birbirlerinden ve desteklerden aldıkları güçle kararlılıklarını sürdüren TEKEL işçileri, gruplar halinde yaktıkları ateşlerle ısındı, sloganlarla “Mücadelede geri adım yok” dediler.
İşçilere gün boyunca destek ziyaretleri ve ikramlar sürdü.
Zerrin Taşpınar, Oktay Etiman, Abdullah Aydın, Temel Demirer, Sibel Özbudun, Yılmaz Demiral, Necmettin Salaz ve Mehmet Özer’in de aralarında bulunduğu Ankaralı aydın ve sanatçılar, TEKEL işçilerini ziyaret ederek onlara karanfiller verdiler. Aydın ve sanatçılar, akşam saatlerine kadar TEKEL işçileriyle oturdular.
İşçilere bir destek de Grup Munzur’dan geldi.
KARAYOLLARI’NDAN ÖRNEK TAVIR
Karayolları çalışanları ise kendi aralarında topladıkları paralarla aldıkları battaniyeleri teslim ederken, işçilerin mücadelesini selamladılar ve bu mücadelenin başarıya ulaşması için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.
Öte yandan, Abdi İpekçi Parkı’nda işçilerle birlikte gaz yiyen CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da işçileri ziyaret etti.
Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin, “Abdi İpekçi Parkı’ndaki müdahaleden dolayı TEKEL işçilerinden özür dilediğini” belirten Soysal, “Emniyet Müdürlüğü özür diledi, sıra Başbakan’a geldi” dedi.
TEKEL İŞÇİSİ YOL GÖSTERDİ
KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üye ve yöneticileri de önceki gün akşam saatlerinde Yüksel Caddesi’nden Türk-İş önüne yürüdü. Ziyaretçiler, TEKEL işçileri tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı.
Ziyaretçiler adına konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, TEKEL işçilerinin, “Biz öncü olduk, siz mücadeleyi büyütün” dediğini söyledi.
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun altı konfederasyon başkanını toplantıya çağırmasına atıfta bulunan Evren, bu toplantıdan çıkması gerekenin “grev” olduğunu belirterek, aksi halde KESK’in ortak olmayacağını ifade etti.
Önceki akşam saatlerinde TEKEL işçilerinin ziyaretçilerinden biri de Rahşan Ecevit oldu. Diyarbakır çadırında dizlerine battaniye örterek, Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve işçilerle birlikte oturan Ecevit, geceyi işçilerle geçirdi. (Ankara/EVRENSEL)

KONFEDERASYONLAR BİR ARAYA GELDİ

6 memur ve işçi konfederasyonu Türk-İş Genel Merkezi’nde biraraya geldiler.
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun çağrısıyla yapılan toplantıya DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu katıldı. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu’nun sağlık sorunları gerekçesiyle katılmadığı toplantıda Hak-İş’i Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan temsil etti. Toplantı öncesi açıklama yapılmazken, Türk-İş koridorunda konfederasyon temsilcileri birlikte gazetecilere poz verdiler. Mustafa Kumlu, gazetecilere “Özlediğiniz görüntü bu mu?” diye sordu.
İŞÇİLERDEN POLİSE TEPKİ
Konfederasyon temsilcileriyle yapılan toplantı öncesi, toplantının yapılacağı katta bekleyen polis amirlerini gören işçiler duruma tepki gösterdiler. İşçilerden birinin “Bize Abdi İpekçi Parkı’nda gaz atanların burada ne işi var” diye bağırması üzerine polisler uzaklaşırken, işçiler güçlükle sakinleştirildi. ANKARA

ÇÖZÜME KADAR AÇLIK GREVİNE DEVAM

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, açlık grevinin çözüm bulunana kadar devam edeceğini bildirdi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkel, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüştüğünü teyit ederek, “Herhangi bir sonuç yok. Ancak önemli olan, görüşme kanallarının açılmasıdır. Biz elimizi uzattık, gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.
TEKEL işçilerinin anayasal haklarını kullandığını dile getiren Türkel, “4-c statüsü resmen kölelik düzenidir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir düzen yoktur. Açlık grevi çözüm bulunana kadar devam edecek. Birileri bizi eziyorsa yanlış yapıyor.
Açlık grevindeki işçilerin rahatsızlıkları artıyor. Birine bir şey olursa bunun hesabını kimse veremez” dedi.

NİĞDE’DEN DESTEK EYLEMİ
TEKEL işçilerine bir destek de Niğde’den geldi. Eğitim Sen’in çağrısıyla Niğde Hükümet Meydanı’nda toplanan emekçiler “Her yer TEKEL Her yer direniş” sloganını attılar. Eylemde yapılan konuşmada “Tüm emekçilere çağrımızdır; güvenceli iş için, güvenli gelecek için, herkese eğitim ve sağlık hakkı için, insanca bir yaşam için, TEKEL işçileriyle her yerde dayanışmayı büyütelim” çağrısı yapıldı. (NİĞDE)

BABA-KIZ AÇLIK GREVİNDELER
Açlık grevine gidenler arasında bir de baba-kız vardı. Samsun TEKEL işçisi Remzi Yılmaz, kendisini yalnız bırakmayan kızı Hilal’le açlık grevine giderken, kararlı olduklarını ve ölümüne de olsa sonuç almadan dönmeyeceklerini söyledi.

GÖZYAŞLARIMIZ ONLARI UMUTLANDIRMASIN
Açlık grevindeki arkadaşlarının sedyelerle hastaneye kaldırılması sırasında gözyaşlarını tutamayan kadın işçiler, “Gözyaşlarımıza bakıp, yorulduk, yıldık diye umutlanmasınlar.
Bu gözyaşları arkadaşlarımız içindir ama direncimiz ilk günkü gibi yerinde” dediler.
Bu yaşananların kendilerini daha da bilediğini, kararlılıklarını artırdığını belirten kadın TEKEL işçileri, “ölümüne direnmeyi sürdüreceklerini” söylediler.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP işçilere karşı ikiyüzlü davranıyor

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...