22 Ocak 2010 00:00

Çalışan işçilere ‘bize katılın’ çağrısı

GAZİANTEP’teki Çemen Tekstil işçilerinin grevi 10. gününde. Sendikaların, emekten yana siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin her gün artan ...

Paylaş

GAZİANTEP’teki Çemen Tekstil işçilerinin grevi 10. gününde. Sendikaların, emekten yana siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin her gün artan desteğiyle morallerinden ve kararlılıklarından hiç bir şey kaybetmeyen işçiler grev kırıcı olarak kullanılmak istenen işçileri kendilerine katılmaya ikna etmek için ev ziyaretlerine de devam ediyor. DİSK Tekstil Genel Sekreteri Recep Türkyılmaz gazetemiz aracılığıyla çalışmayı sürdüren işçilere “Gelin bizimle birlikte olun. Güvenceniz sendikanız ve işçi arkadaşlarınızdır” çağrısı yaptı.
PATRONUN POLİSİ Mİ?
10. gününde Çemen Tekstil grevini gazetemize değerlendiren DİSK Tekstil Genel Sekreteri Recep Türkyılmaz “Grev bizim için amaç değil bir araçtır. Patron Kamil Çetinkaya ne yasa, ne kanun ne de düzen tanıyor. Adeta Antep’te kaos olsun, ayaklanma olsun diye uğraşıyor. Bizi de bu greve işveren zorlamıştır” şeklinde konuştu. İşverenin bugüne kadar ki tutumuyla adeta işçilerle alay ettiğini dile getiren Türkyılmaz, “Daha grev başlamadan önce işçilere yaptığı konuşmada ‘Devlet elbette benim korumalığımı yapacak, duraklarda bekleyecek, polis beni koruyacak, ben burada istediğimi yapacağım. Ne sendika bana karışabilecek ne de polis bana karışabilecek’ demiştir” diye konuştu. Polisin de patronun söylediklerini doğrular tarzda davrandığını belirten Türkyılmaz “Emniyet mensupları da Kamil Çetinkaya’yı korumakla görevlendirilmiş gibi görünüyorlar. Grevdeki işçiyi, bizleri neredeyse fabrikanın önüne yaklaştırmayacaklar. İşverense yasaları çiğneyen taraf olmasına rağmen istediğini yapıyor ama herhangi müdahale yapılmıyor” dedi.
İŞÇİ İŞÇİYİ SATMAZ
Patronun örgütlenmeyi engellemek için işe yeni aldığı işçilere sendikaya üye olmamaları ve greve katılmamaları için senet imzalattığını, şu anda grev kırıcısı durumunda olan işçilerin de imzaladıkları senetlerden ve işten atılmaktan korktukları için çalışmaya devam ettiklerini anlatan Türkyılmaz çalışan işçilere kendilerine katılmaları çağrısı yaptı. “ İşçi arkadaşlarınız haklarını aradıkları, örgütlendikleri için grevdeler. Grevdekiler de ekmekleri için uğraşıyor. İşçi işçiyi satmaz” diyen Türkyılmaz, “Gelin sizde arkadaşlarınıza katılın. Eğer patron sizi işten atmaya kalkarsa sizin de güvenceniz işçi arkadaşlarınızdır, sendikanızdır” dedi. Grevdeki işçilerin sonunda bu mücadeleyi kazanacaklarını ve işe sendikalı olarak döneceklerini söyleyen Türkyılmaz, grev bittikten sonra patronun bu kadar işçiyi çalıştıramayacağını ve bu gün grev kırıcılığı yapan işçilerin arkalarında bir güvenceleri olmazsa işten atılabileceklerini vurguladı. Türkyılmaz Türkiye’deki bütün işçilere de seslenerek işçi sınıfının, emekten yana partiler içerisinde örgütlenerek kendi sınıfları için siyaset yapmaları gerektiğini belirtti.
(Gaziantep/ EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

AKP’nin yatırımı koruculuk!

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa