22 Ocak 2010 00:00

‘Kiralık işçi’ düzenlemesi torbadan çıkarıldı

KİRALIK işçi tasarısı torba yasadan çıkarıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, ‘Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun...

Paylaş

KİRALIK işçi tasarısı torba yasadan çıkarıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, ‘Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı özel istihdam büroları ile ilgili madde olmaksızın kabul etti.
Edinilen bilgilere göre Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’le görüşen işçi konfederasyonlarının anlaşması sonucu “kiralık işçi” uygulamasından şimdilik vazgeçildi. Bakan Dinçer, “Söz konusu yasa olgunlaştırıldıktan sonra TBMM’ye getirilecek” dedi.
Hükümet, kamuoyunda “devlet eliyle amele pazarı” olarak bilinen düzenlemede ısrar etmiş, daha önce Köşk tarafından veto edilen düzenlemeyi yeniden Meclis’e sevk etmişti. Hükümetin bu tavrı, işçi konfederasyonlarınca tepkiyle karşılanmış; bu konunun “işçinin kıdem tazminatına dokunulması kadar kritik bir konu olduğu” vurgusuyla genel grev mesajı verilmişti.
DİĞER DÜZENLEMELER
Bütçe Komisyonu’ndan geçen tasarıda yer alan kimi düzenlemeler şöyle:
- Bankalar her yıl şube başına; nüfusu 5 bine kadar olan belediyelerde 12 bin TL, nüfusu 5 bin ile 25 bin arasında olan belediyelerde 36 bin TL, nüfusu 25 binden fazla olan belediyelerle serbest bölge sınırları içinde 48 bin TL harç ödeyecek.
- İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca, ilk defa işe alınan ve çalıştırılanlar için sigorta primlerinin işveren hissesine ait tutarlarının İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmasına 2010 yılında da devam edilecek.
- Yabancıların Türkiye’de çalışmaları kolaylaştırılacak.
- Halen 49 ilde uygulaması yapılan ve 31 Aralık 2007 tarihinden önce tamamlanan yatırımların sigorta primi işveren hissesi teşvikinin uygulama süresi, 31 Aralık 2012 tarihine kadar uzatılacak.
- Belediyelerin 1 Mart 2010 tarihinden önce doğmuş borçları için bu idarelere ayrılacak paylardan yapılacak kesinti oranı yüzde 40’la sınırlandırılacak. Yeni oluşacak borçların zamanında ödenmesi teşvik edilecek.
- Türkiye İş Kurumu tarafından, sigortalı işsizlere 1 Ekim 2008 ile 1 Eylül 2009 tarihleri arasında yapılan işsizlik ödeneği ödemeleri üzerinden damga vergisi alınmayacak. Bu ödemelerle ilgili tahakkuk etmiş olan vergi, vergi cezası, gecikme faizi ile gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek. Tahsil edilmiş tutarlar iade edilmeyecek.
- Mevcut sendika istatistikleri 1 Ağustos tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yetkili sendikanın belirlenmesinde ve istatistiklerin düzenlenmesinde, kendisine gönderilen üyelik ve istifa bildirimleriyle SGK’ya yapılan işçi bildirilerini esas alacak. ANKARA
ÖNCEKİ HABER

Esnaf borcuna çözüm istedi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa