22 Ocak 2010 00:00

Çiftçilerin eylemi Yunanistan sınırını aştı

BULGARİSTAN sınırındaki tüm gümrük kapılarını traktör ve biçerdöverlerle abluka altında tutan Yunanistan’daki çiftçiler, dün de eylemlerine devam etti.

Paylaş

BULGARİSTAN sınırındaki tüm gümrük kapılarını traktör ve biçerdöverlerle abluka altında tutan Yunanistan’daki çiftçiler, dün de eylemlerine devam etti. Ülkenin orta ve kuzey bölgelerinde çok sayıda otobanın kapanmasına neden olan çiftçiler, Bulgaristan sınırındaki gümrük kapılarını da ablukaya aldı.
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, sorunun çözümü için girişimlerde bulunmak üzere hükümete bağlı bir kriz masası oluşturduklarını açıkladı. Borisov, ayrıca uğradıkları zararları detayına kadar hesaplayacağını bildirdi.
Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Aleksandar Tzvetkov parlamentoda yaptığı konuşmada, Yunan çiftçilerin eylemleri yüzünden Bulgaristan’ın günlük zararının 3milyon avro civarında olduğunu söyledi. Tzvetkov, toplanan bütün tazminat taleplerinin, Avrupa Komisyonu’na intikal edileceğini açıkladı.
Hükümetin tarım politikasına karşı çıkan ve tarım ürünlerine verilen destek primlerinin artırılmasını isteyen Yunanistan’da çiftçiler, 5 gündür Bulgaristan sınırındaki tüm gümrük kapılarını traktör ve biçerdöverlerle abluka altında tutuyor. Bloke edilen yollar arasında Yunanistan`ı Türkiye’yi bağlayan otobanın da olduğunu belirtildi. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Filistinli Erekat: Müzakere edecek birşey kalmadı

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...