22 Ocak 2010 00:00

BIRAKIN ÇOCUKLARINIZ NEFES ALSIN

Yurt genelinde bugün başlayacak karne tatili öncesinde uzmanlar velileri uyardı: “Başarıyı kendi zihinlerinizdeki kalıplara göre değil, çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre değerlendirin.”

Paylaş

Yurt genelinde bugün başlayacak karne tatili öncesinde uzmanlar velileri uyardı: “Başarıyı kendi zihinlerinizdeki kalıplara göre değil, çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre değerlendirin.”
Konya Selçuk Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Engin Deniz, çocukların ders stresini atmaları için bol bol dinlenmelerinin yararlı olacağını söyledi. Tatilin keyfini çıkartan çocukların yeni eğitim döneminde daha başarılı olacaklarını anlatan Doç. Dr. Deniz, “Veliler çocuklarını tatilde rahat bıraksın. Okulu özlesinler. Eğer tatilde de ders çalışmaları konusunda baskı yapılırsa, çocuklarda okula karşı olumsuz tutum gelişmesi yaşanabilir. Tatiller, sürekli yarış ortamında sıkılan ve bunalan çocuklarımız için ‘nefes alma’ zamanı olarak düşünülmeli. Özel yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda serbest zaman geçirmelerine fırsat tanınmalı. Çünkü hep akademik gelişim ön planda tutulurken, kişilik gelişimi ihmal ediliyor” dedi.
Karnesinde zayıf notu olan öğrencilerin aile baskısı korkusuyla evden kaçma, intihara yönelme gibi davranışlar da sergileyebileceğine dikkat çeken Mehmet Engin Deniz, ‘karnemi aileme nasıl göstereceğim’ endişesi yaşayan çocukların olumsuz davranışlar sergileyebildiğini aktardı. Özellikle otoriter-baskıcı ailelerin çocuklarında intihar ve evden kaçışların daha sık görüldüğünü anımsatan öğretim üyesi, “Dolayısıyla ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Başarıyı kendi zihnimizdeki kalıplara göre değil, çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre değerlendirelim. Ona güvenelim ve inanalım. Bu arada tatilde çocuklarımızla birlikte zaman geçirmeyi de ihmal etmeyelim. Başarılı olan çocuklarımıza da dinlenme ve eğlenme fırsatı verelim” açıklamasında bulundu.
‘KOŞULLU SEVGİ’DEN KAÇINMALI
Çocuklarını karnesine göre ödül ya da ceza yöntemini seçmesinin son derece yanlış bir davranış olacağını anlatan Mehmet Engin Deniz, ailelerden ‘senin karnen iyi onun için tatili hak ettin’ şeklinde bir yaklaşım sergilememelerini istedi. Bu durumun sevginin koşullu hale geleceğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Deniz, açıklamalarında şu görüşlerine yer verdi: “Çocuklara ‘başarısız olursan her şeyden mahrum olursun’ mesajını vermek de çok yanlıştır. Sonuç olarak çocuklarımıza güvenelim, kendilerini ifade etmelerine fırsat tanıyalım. Çocuklarımız duygularını rahatça söylesinler. Onlara başarabilecekleri alanlar oluşturalım. Hiçbir zaman diğer çocuklarla kıyaslamayalım. Bu karnelerin çocukların olduğu kadar velilerin de olduğunu unutmayalım.” (Konya/CİHAN)
Aydın Hızlıca
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bugün karne günü

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...