22 Ocak 2010 00:00

Bugün karne günü

2009-2010 eğitim-öğretim yılının, ilk yarıyılı bugün sona eriyor. 24 Eylül 2009’da başlayan 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılının tamamlanmasıyla öğrenciler ve öğretmenler 2 hafta tatil yapacak.

Paylaş

2009-2010 eğitim-öğretim yılının, ilk yarıyılı bugün sona eriyor. 24 Eylül 2009’da başlayan 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk yarıyılının tamamlanmasıyla öğrenciler ve öğretmenler 2 hafta tatil yapacak.
Tüm öğrencilerle birlikte okula bu yıl başlayan 1 milyon 307 bin ilköğretim öğrencisi ilk kez karne alacak.
2009-2010 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılı 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Eğitim öğretim yılı 18 Haziran Cuma günü tamamlanacak.
İkinci dönem, ilköğretim ikinci kademe öğrencileri ile lise son sınıf öğrencileri için sınav heyecanıyla geçecek. İlköğretim ikinci kademe öğrencileri Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) katılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav takvimine göre, SBS, ilköğretim 6. sınıf öğrencileri için 12 Haziran’da yapılacak. İlköğretim 7. sınıf öğrencileri SBS’ye 6 Haziran’da, 8. sınıf öğrencileri ise 5 Haziran’da girecek. İlköğretim 5. sınıf ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 2 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.
Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için 18 Ocak Pazartesi günü başlayan başvurular 12 Şubat’ta sona erecek. YGS 11 Nisan’da yapılacak. Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) başvuru tarihi 3-14 Mayıs, LYS tarihleri de 19-20 Haziran ile 26-27 Haziran olarak belirlendi. (HABER MERKEZİ)

Çocuğunuzu azarlamayın

2009-2010 öğretim yılında yaklaşık 15 milyon öğrenci bugün yarıyıl tatiline girerek karne heyecanı yaşayacak. Uzmanlar anne-babaları çocuklarını karnedeki başarı veya başarısızlıklarına karşı ödül ve ceza konusunda abartılı davranmamaları konusunda uyardı.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr Abdülkadir Çevik, ebeveynler için çocuklarının en zeki, en güzel, en yakışıklı olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Anne-babalar genellikle çocuklarıyla ilgili yüksek beklenti içindedirler ve bu beklentilerin gerçekle örtüşmediğini görürlerse hayal kırıklıkları yaşarlar ve bu hayal kırıklarını öfkeye dönüştürerek çocuklarına cezada abartılı davranabilirler. Ancak çocuklarının kapasitesinin kendi hayal ve ideallerindeki gibi olmadığını gören ve bu durumu kabullenen anne-babalar çocuklarına karşı daha gerçekçi bir tutum sergileyebilirler. Çocukların okul başarısı zaman zaman anne-babaların hayal ettiği gibi olmayabilir. Ebeveynlerin çocuklarının gerçeğini kabul etmesi veya çocuklarının beklenen başarıyı gösterememesine sebep olan şeyleri araştırmaları gerekir. Çocuğun karnesinde zayıfı olabilir, bunun nedenlerini araştırmak gerekir. Anne-babalar, bu şekilde çocuklarını ve onların dünyasını daha iyi anlayabilirler, daha çok yardımcı olabilirler.”
ÇOCUKLARI TEŞVİK EDİN
Prof. Dr. Çevik, ailelerin çocuklarını başkalarıyla kıyaslamaması gerektiğini de vurgulayarak, “Çocuğun başarısı ve başarısızlığı karşısında ödülü de cezayı da abartmamak lazım. Kırık not getiren çocuğunuzu azarlamayın, dövmeyin. Ödülü rüşvete dönüştürmemek gerekir. Ceza verirken de, hiçbir zaman çocuğun kendine saygısını bozacak boyutta davranmamalıdır. En önemlisi de ceza vermek yerine tam tersi çocuğu teşvik etmek gerekir. En küçük başarılarını teşvik ettikçe, o çocuklar daha çok başarıya yönelirler” diye konuştu. (Ankara/ANKA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Bahçe bizimdir bizim kalacak’

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa