23 Ocak 2010 00:00

Esnafın alt geçit isyanı

BELEDİYENİN 2006 yılında Adapazarı’nda inşa ettiği alt geçit nedeniyle, geçit çevresinde bulunan onlarca iş yeri yaya trafiği kesilince kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Paylaş

BELEDİYENİN 2006 yılında Adapazarı’nda inşa ettiği alt geçit nedeniyle, geçit çevresinde bulunan onlarca iş yeri yaya trafiği kesilince kepenk kapatmak zorunda kaldı.
İzmit Caddesi’nde kavşaklardaki trafik yoğunluğunu rahatlatmak amacıyla 4 yıl önce belediye tarafından ihale yoluyla inşa edilerek hizmete açılan alt geçit nedeniyle, caddede bulunan iş yerlerindeki ticaret durma noktasına geldi.
İş yerlerinin önündeki kaldırımların darlığı nedeniyle, yaya trafiğinin azalmasından şikayet eden esnaflar, soruna bir çözüm bulunmasını istiyor. 4 yıl içinde 150’yi aşkın iş yerinin kepenk kapattığı belirtiliyor. Alt geçit yapılmadan önce kendilerine gelişmelerle ilgili bilgi verilmediğini kaydeden esnaf, “Alt geçidin yapımıyla binamın önündeki 2 metre 40 santimetrelik tretuvar, 40 santimetreye indi. O gün feryat ettim ama iş işten geçti. Şu anda eve girecek durumda değiliz. Ön giriş kapısını kullanamadığımız için yan taraftan kapı açtık. Giren kiracı 3 ay kalıyor, ‘iş yapamıyorum’ deyip kirayı vermeden gidiyor, elektrik ve su parası bırakıp kaçıyor” diyor.
ŞPO: YANLIŞ PROJE
Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Sakarya temsilcisi Özlem Tömekçe ise alt geçit yatırımının yanlış yapıldığının bölgedeki ticaretin yavaş yavaş ölmesinden belli olduğunu söyledi. Ticaretin durma noktasına gelme nedeninin kaldırımların dar yapılmasından kaynaklandığına dikkati çeken Tömekçe, şunları dile getirdi: “İki kişinin yan yana geçebileceği düzeyde kaldırım bile yok. Bir yere yatırım yapılırken çevresindeki unsurların da artısı ve eksisi ile düşünülmesi gerekiyor. O yüzden bölge yanlış seçildiği için yol genişliği uygun olmadığından kaynaklanan bir sorun yaşanıyor. İstimlakle çözebilirlerdi ya da yer uygun olmadığı için alt geçit için başka yerler de araştırılabilirdi. İllaki o bölgede alt geçitle çözüm bulanabileceği şartı yok. Sinyalizasyon sistemiyle de çözüme gidilebilirdi. Yaya kaldırımının ve yan yolların darlığı nedeniyle araçlar zor geçiyor. Belli bölgelerdeki kavşaklar kargaşa içinde. Çözüm olmadığı için trafik yoğunluğu zaten çözülemedi. Doğru bir proje olsaydı trafik yoğunluğu da azalmış olacaktı.” (ADAPAZARI)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EKONOMİK PERSPEKTİF

SONRAKİ HABER

Tire Sigara Fabrikası kapanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa