23 Ocak 2010 05:00

BDP Mahmur raporunu açıkladı

MAHMUR Mülteci Kampı’na 2 günlük ziyarette bulanan BDP heyeti, hazırladığı raporu açıkladı.

Paylaş

MAHMUR Mülteci Kampı’na 2 günlük ziyarette bulanan BDP heyeti, hazırladığı raporu açıkladı. Türkçe ve Kürtçe hazırlanan rapor, CHP, AKP ve MHP’ye de verilecek.
Mahmur’a giden BDP heyetinin Meclis’de düzenledikleri basın toplantısınde konuşan BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, Mahmur’u tasfiye etmeyi düşündüklerini söylediğini hatırlatarak, “AKP ve devlet kendi vatandaşlarını tasfiye etmek yerine, onlara sahip çıkıp sorunlarına gerçekçi çözümler üretmek zorundadır” dedi.
Milyonlarca insanın ‘90’lı yıllarda baskılar sonucu göç ettiklerini hatırlatan Bayındır, “Mülteci olarak yaşayan Kürtlerin ıstırabını sözcüklerle anlatmak mümkün değildir” dedi. Mahmur Kampı mültecilerinin halk meclisleriyle kendi öz yönetimlerini sağladığını belirten Bayındır, “Belediye ile toplumsal hizmetleri gerçekleştirmektedirler. Binlerce öğrenci, ilk ve ortaöğretim okullarında anadillerinde eğitim görmektedir. 300’ü aşkın öğrenci Federal Kürdistan Bölgesi’nde üniversitelerde eğitimlerine devam etmektedir” dedi.
MAHMURLULARIN TALEPLERİ
Mahmur Halk Meclisi’nin taleplerini üç ana başlık altında topladıklarını belirten Bayındır, bu talepleri şöyle sıraladı:
* AKP’nin ve devletin çözüm için ABD, Irak Hükümeti ve Federal Kürdistan Hükümeti’ni değil kendilerini muhatap almaları.
* Türkiye’de güvenlik koşullarının sağlanması ve Kürt sorununun barışçıl çözüm sürecinin başlatılması.
* Kimliklerinin, anadillerinin ve kültürel değerlerinin önündeki anayasal ve yasal engellerin kaldırılması. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Derik’te zeytincilik yok oluyor

SONRAKİ HABER

Bayrampaşa'da otel yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa