23 Ocak 2010 00:00

Sorunlar karneyle bitmiyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci, dün karne aldı.

Paylaş

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci, dün karne aldı. 2009-2010 eğitim-öğretim yılı birinci yarıyılının sona ermesiyle öğrenciler, 8 Şubat pazartesi gününe kadar tatile girdi. Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, bir yarıyılın daha, aynı sorunlarla sona erdiğine dikkat çekti.
24 Eylül 2009’da başlayan eğitim-öğretim yılının birinci yarıyılı, dün sona erdi. Karnelerini alan yaklaşık 15 milyon öğrencinin kimi mutluluk yaşarken, kimi de karnedeki notlarını görünce gözyaşlarına hakim olamadı. 1 milyon 307 bin ilköğretim öğrencisi, ilk karnelerini aldı.
‘SORUNLAR HÂL ÇÖZÜM BEKLİYOR’
Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, dün Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptığı açıklamayla, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının birinci yarıyılını değerlendirdi. Ataması yapılmayan öğretmenlerin de katıldığı açıklamada Kılıç, bir yarıyılın daha sorunlara çözüm üretilemeden sona erdiğine dikkat çekti.
Kılıç, eğitim emekçilerinin sorunlarının çözülmesi ve eğitim sistemindeki bozuklukların giderilmesi için Bakanlık tarafından hiçbir olumlu adım atılmadığını vurguladı. Eğitim sistemindeki mevcut sorunların eğitiminde ticaretleşmeyi ve özelleştirmeyi hedefleyen bilinçli politikaların bir birikimi olduğunu dile getiren Kılıç, ilköğretimin zorunlu olmasına rağmen yüzde 5’lik bir oranın hâlâ ilköğretimi okuyamamakta olduğuna dikkat çekti.
Dershanelerdeki sayısal artışın altını çizen Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri özel okula çevirmek için çalışma başlattığını hatırlattı. Üniversite öğrencilerinin de yurt ve barınma sorununun günden güne arttığını belirten Kılıç, bu yolla üniversite öğrencilerinin cemaatlere ve tarikatlara ait olan özel yurtlara gitmeye zorlandığını söyledi.
AÇIKLAR DA, İŞSİZLİK DE ARTIYOR
Öğretmen açıklarının da artığını ifade eden Kılıç, “Ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 250 bini aşmış olmasına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıldan itibaren şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacağını açıklamış olması da düşündürücüdür” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)

SINAV STRESİYLE GEÇECEK
8 Şubat’ta başlayacak ikinci yarıyıl, 18 Haziran’da sona erecek. Bu yarıyıl, lise son sınıf öğrencileri için sınav stresiyle geçecek. İlköğretim ikinci kademe öğrencileri Seviye Belirleme Sınavlarına (SBS) katılacak. SBS, ilköğretim 6. sınıf öğrencileri için 12 Haziran’da, ilköğretim 7. sınıf öğrencileri için 6 Haziran’da, 8. sınıf öğrencileri için ise 5 Haziran’da yapılacak.
Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için 18 Ocak pazartesi başlayan başvurular, 12 Şubat’ta sona erecek. YGS, 11 Nisan’da yapılacak, üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için başvurular, 3 Mayıs’ta başlayacak. LYS tarihleri ise 19-20 Haziran ve 26-27 Haziran olarak açıklandı.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİ KARARTILIYOR
EĞİTİM Sen Gaziantep Şubesi, öğretmenevi önünde yaptığı eylemle, sona eren yarıyılın, sorunlarla bittiğini vurguladı. Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Sorunlar artarak devam etmekte, çözüm için hiçbir yapıcı yaklaşım geliştirilmemekte ve aksine kamusal eğitimin yıkımı doğrultusunda çocuklarımızın geleceği karartılmaktadır” dedi ve iktidarın, Milli Eğitim Müdürlükleri’ne yandaşlarını yerleştirmede başarılı olduğuna dikkat çekti. (GAZİANTEP)

RAKAMLAR VERİLER GERÇEKLER

*İlköğretim yaşındakilerin yüzde 5’i eğitim hakkından yoksun, ortaöğretim yaşındakilerin ise yüzde 42’si ortaöğretime devam edemiyor.
*Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 6 yaş ve üstü 64 milyon 241 bin 226 kişinin 4 milyon 930 bin 12’si hâlâ okuma-yazma bilmiyor.
*Okuma yazma bilmeyenlerin içinde kadınların oranı yüzde 79.98.
*İlköğretimde öğrencilerin 24 kişilik sınıflarda tekli eğitim görebilmeleri için gerekli olan derslik sayısı 125 bin 853.
*2009 yılında 27 milyar 883 milyon TL olan eğitim bütçesi, artan okul, derslik, öğretmen ihtiyacı ve öğrenci sayısına rağmen, 2010 yılı için sadece 28 milyar 237 milyon 412 bin TL olarak öngörüldü.
*2002’den bu yana ilköğretimde okul sayısı azalıyor. İlköğretimde 2002 yılında 35 bin 133 okul varken, 2009 yılında okul sayısı 33 bin 769’a indi. Aynı dönemde öğrenci sayısı ise 10 milyon 331 bin 645’ten 10 milyon 709 bin 920’a çıktı.
*Kayıtlı 8 milyon 341 bin 937 engellinin yüzde 36.3’ü okuma-yazma bilmiyor.
*Öğretmen açıkları arttı, ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısı 250 bini aştı.
*Görevde olan 6 bin 122 sözleşmeli öğretmen kadroya geçirildi ve ataması yapılan 9 bin 820 öğretmenden sadece 3 bin 700’ü yeni öğretmen olarak göreve başladı. Kadroya geçen 6 bin 122 sözleşmeli öğretmenin yerine, aralık ayı içinde yeniden sözleşmeli öğretmen alımı yapıldı.

KARNELERİNİ MEZARA GÖTÜRDÜLER

44 KİŞİNİN öldürüldüğü Bilge Köyü’nde karne alan çocuklar, karnelerini anne-babalarının mezarlarına götürdü. Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı köyde, geçtiğimiz yıl mayıs ayında yaşanan katliamda ailelerini kaybeden çocuklar, arkadaşlarının mezarları başında dua etti.
Köyde, 18’i ilk, 15’i ana sınıfı olmak üzere toplam 32 öğrenci, dün karnelerini aldı. Karne töreninden sonra soluğu mezarlıkta alan çocuklar, anne-babalarının mezarları başında dua etti.
İlköğretim 3. sınıf öğrencileri de katliamda hayatını kaybeden sınıf arkadaşları İrem Çelebi’nin mezarı başında toplandı. Arkadaşını çok özlediğini belirten Halime Çelebi, “Daha önce arkadaşımla birlikte okula gidip karneyi birlikte alıyorduk. Arkadaşımı çok özledim. Ailemi, anne ve babamı da çok özledim” diye konuştu. (MARDİN)

‘ÖĞRENCİLER ASİMİLE EDİLİYOR’

EĞİTİM Sen Diyarbakır Şubesi, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ilk dönem değerlendirmesini hazırladıkları rapor ile paylaştı. Raporda, kadrolaşma sıkıntılarının yanı sıra, anadilde eğitim, soruşturmalar ve eğitimdeki öğretmen açıklarına dikkat çekildi.
Eğitim Sen Diyarbakır Şube binasında gerçekleştirilen açıklamayı yapan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, 30 yıldır savaşın bedelini, bütün kesimlerin ödediğini vurguladı. Bölge’de yaşanan çatışmalı ortamdan kaynaklı eğitim sorularının çok ciddi boyutlarda olduğunu dile getiren Karahan, “Bölgemizde ve ilimizde eğitimde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de anadil sorunudur. Çok küçük yaşlarda hiç bilinmeyen bir dille eğitim öğretime başlanması öğrencilerde psikolojik ve kişilik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyerek adeta başarısızlığa zemin oluşturmaktadır. Bilimsel bir eğitim için anadilinde eğitim temel bir insan hakkı olmakla beraber başarıyı etkileyen en önemli faktördür” diye konuştu.
Türkiye’de Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Yatılı Okullarının (PİYO) yüzde 64’ünün Bölge’de bulunduğuna dikkat çekilen raporda, “Eğitim formasyonu açısından hiç de bilimsel olmayan bu kurumların, Bölge’de adeta kışla görevi yapmakta olduklarını, bölgede birçok YİBO ve PİYO, askeri birlikler içinde yer almakta olup, bu eğitim kurumlarının lağvedilerek günün koşullarına uygun eğitim kurumlarına dönüştürülmesi kaçınılmazdır” denildi.
‘SORUNLAR ORTAYA YENİ ÇIKMADI’
Eğitim Sen Van Şubesi’nde yapılan basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Lezgin Botan, eğitim sisteminde yaşanan sorunların bugün ortaya çıkmadığını, yıllardır süregelen piyasacılığın, diğer kamu hizmetlerinde yaşandığı gibi eğitimi de ticarileştirmeyi ve özelleştirmeyi hedefleyen bilinçli politikaların bir birikimi olduğunu söyledi. Kamusal eğitimin zayıflatılması, eğitimin tamamen paralı hale getirilmek istendiğine değinen Botan, ilköğretim ve ortaöğretimlerde dershanelerin hiç olmadığı kadar öne çıktığını belirtti. (DİYARBAKIR- VAN)

İşte Çubukçu’nun karnesi

ATAMASI Yapılmayan Öğretmenler Platformu, (AYÖP) Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu için karne hazırlayarak, “Bu karneyle eğitim öğretim yılını tamamlaması düşünülemez. Umarız, 31 Ocak’ta tasdiknamesini vermek zorunda kalmayız” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan AYÖP üyeleri, Çubukçu için hazırladıkları karneyi açıkladı. Karnenin “Kişisel ve Sosyal Beceriler” bölümünde şu başlıklar ve notlar yer aldı:
*Bir öğretmeni iki defa atama 5
*Ücretli öğretmenlerle çalışma 5
*Empati 1
*Bakanlık Bilgisi 1
*Aldığı görevi yerine getirme 1
*Kamuoyunu doğru bilgilendirme 1
*Atama rekoru kırma 5
*Sorumluluk duygusu 1
*Öğretmenler arasındaki sınıflandırmayı derinleştirme 5
*Verdiği sözleri tutamama 5
*Gece rahat uyuma 5.
Karnede ayrıca ‘öğretmenlik’ bölümlerinde Çubukçu’ya ‘0’ verilirken, Din Kültürü Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği’ne 5 puan verildi.
AYÖP, İzmir'de de Çubukçu'ya karne verdi. Yapılan açıklamada, 327 bin öğretmen adayının her an öğrencilere kavuşacağı günü beklediğine dikkat çekildi. Açıklamada, haksız uygulamalara bir an önce son verilmesi istendi.
Ataması yapılmayan öğretmenler 31 Aralık’ta on binlerce öğretmenin Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda kendilerine yapılan haksızlığa karşı çıkacaklarını söyledi. Atama bekleyen öğretmenler, Çubukçu’nun bu karneyle sınıfı geçemeyeceğini belirterek, “Umarız, 31 Ocak’ta tasdiknamesini vermek zorunda kalmayız” dedi.
5 KIRIK
Öte yandan Mersin Eğitim Sen Şubesi de Çubukçu’nun karnesini açıkladı. “AKP bu karneyle sınıfta kalır” diyen Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Antmen, Çubukçu’ya verilen karnede ‘dinleme, izleme, okuma, anlama ve yazma’ derslerinin zayıf olduğunu belirtti. Eğitimde yaşanan sorunların yarına havale edilerek çözülemeyeceğini belirten Antmen, “2009–2010 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısının sonu itibariyle AKP, geçmiş dönemlerde olduğu gibi yine kırıklarla dolu bir eğitim karnesini hak etmektedir” dedi. (ANKARA-İZMİR-MERSİN)
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı Zarif G-7 zirvesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa